Hemen her evde bir önceki geceden kalma yemek ertesi gün tüketilmek üzere buzdolabında saklanır. Yemekler arttığında çoğunlukla bu yönteme başvururuz.

Yemeği israf etmemek küçük yaşta öğrendiğimiz bir şeydir. Bazen de yapılan yemek o kadar lezzetlidir ki yarına da kalmasını isteriz. Yalnız ocakta veya mikrodalga fırında ısıttığınızda bozulan bazı gıdalar olduğunu hatırlatalım.


İsterseniz ısıtıldığında tehlikeli olan şu altı gıdaya hep birlikte göz atalım.

 

Yumurtalar:

Haşlanmış veya karıştırılmış bu protein gücünü yeniden ısıtmak toksik olabilir ve sindirim sisteminize zarar verebilir.

 

haşlanmış yumurta ile ilgili görsel sonucu 

 

Ispanak

 

Ispanak sağlıklı bir beslenme için gerekli olan bir besin olsa da yanlış saklanma koşulu ve tekrar ısıtma ile sağlığınızı tehdit edebilir. Ispanak içerisindeki nitrat ısıtıldığı zaman nitrine dönüşerek ciddi besin zehirlenmelerine yol açabilir.

ıspanak ile ilgili görsel sonucu

Pancar

 

Pancarda tıpkı ıspanak gibi içerisinde ki nitrat nitrine dönüşerek sağlık problemine yol açabilir. Özellikle kök bitki cinsindeki yiyeceklerin çoğunda (havuç, lahana, brokoli vb…) bu tehlike vardır.

pancar ile ilgili görsel sonucu

Tavuk

 

Tavuk yemekleri, haşlama ve kızartmaları kesinlikle tekrar ısıtılmaması gereken yiyeceklerin başında gelmektedir. Tekrar ısıtıldığında içerisindeki protein yapısı değişerek zehirlenmelere yol açacak kadar bakteri üretiyor. Tavuk etinin iyi şekilde saklanmaması iyi pişirilmemesi de zehirlenme riskini arttırmaktadır.

pişmiş tavuk ile ilgili görsel sonucu

Mantar

 

Mantar da tekrardan ısıtıldığında sağlığınızı olumsuz etkileyebilecek besinler arasında. Tekrar tekrar ısıtılınca içerisindeki besin değerini de kaybeden mantar ertesi güne kesinlikle bırakılmamalıdır.

mantar pişmiş ile ilgili görsel sonucu

 

Yemeği yaptıktan sonra Zehirlenme risklerini engellemek için alabileceğimiz bazı önlemler vardır, bunlar:

Yemekleri 2 saatten fazla oda sıcaklığında tutmayın.

Çiğ eti kestiğiniz bıçakla pişmiş eti kesmeyin. Çiğ etteki bakteriler çok hızlı bir şekilde pişmiş ette çoğalacaktır.

Pişirildikten sonra 2. defa yemekleri ısıtmayın. Isıtmak bakteri oranını arttırdığı için 2. ısıtma bakteri oranı zehirlemeye kadar gidebilir.

Çiğ kıyma buzdolabında en fazla 4 ay saklanabilir.