Eğer öyleyse size kötü bir haberimiz var.

Çoğu kişi yumurta aldığı zaman eve gelince yumurtanın kartonunu atar ve buzdolabındaki yumurta raflarına yerleştirir. Peki, bu yöntem doğru mu?

Ancak doğru olanı yumurtayı her zaman buzdolabında kendi kartonunun içinde saklamaktır.

Tüketici editörleri, bu alışkanlığın kötü sonuçları olabileceğini belirtiyorlar.

Yumurtanın sağlıklı ve uzun ömürlü olması için buzdolabı kapağındaki bölmeye konulmaması gerektiğini söyleyen Uzmanlar, 'Buzdolabı kapağı bu teknolojik cihazın en sıcak parçası. Ayrıca ısı değişimlerinin de en çok yaşandığı nokta orası' diyorlar.

Yumurtaları buzdolabı kapağına koymayın! ile ilgili görsel sonucu

Yumurtaların en iyi saklanma yönteminin buzdolabının orta bölmesinde yer alması gerektiğini söyleyen Uzmanlar, 'Yumurtalar en iyi kutularından çıkarılmadan buzdolabının ortasında sabit bir sıcaklıkla saklanmalıdır' ifadesini kullanıyor.

Çünkü; Öncelikle, karton yumurtaları korur ve yumurta kabuğunda bulunan gözenekler vasıtasıyla diğer güçlü kokulu gıdalardan yumurtaya koku geçişini engeller.

Yumurtaları buzdolabı kapağına koymayın! ile ilgili görsel sonucu

Yumurtaların 7 santigrat derecede saklanması gerektiği konusunda uyarı yapıldı ve yumurtanın kokuları kolayca emebileceği için ağır kokulu gıdaların yakınına yerleştirilmemesi gerektiği vurgulandı.

Yumurtaları buzdolabı kapağına koymayın! ile ilgili görsel sonucu

Çiğ yumurtanın kendisi ve kabuğu çok ciddi bakteri taşır. Ancak yumurta piştikten sonra kabuğundaki ve kendisindeki bakteri riski ortadan kalkar. Buzdolabı rafına yerleştirilmiş yumurtanın yanında duran bir besin, mesela yarım limon varsa çapraz geçişle bakteriler ona taşınır.

Yumurta nasıl saklanır?

Kutuya sivri tarafları aşağı gelecek şekilde yerleştirilmiş olan yumurtaların sarısı pişirildiği zaman tam ortada olur.

Yumurta nasıl saklanır?

Ayrıca yumurtayı kırınca da taze olup olmadığı anlaşılır. Taze yumurta kırıldığında sarısı dağılmaz, bombeli bir şekilde kalır, rengi parlak sarıdır ve yumurtanın akı sarısından kolay ayrılmaz.

Bayat yumurta kırıldığında ise sarısı yassılaşır ya da dağılır, akının akışkanlığı azalmıştır, su gibidir.