İslam ortak paydasında kardeşliğin pekiştirilmesi amacıyla Din Görevlileri Derneği (Din-Bir-Der), Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Medrese Âlimleri Derneği (MEDAV) tarafından düzenlenen ‘’Kardeşlik Köprüsü Gençlik Buluşması Projesi’’ kapsamında Karadenizli öğrenciler Batman’da ziyaretlerde bulundu

.
Samsun, Giresun, Trabzon ve Rize’den 50 Üniversite öğrencisi ‘’Kardeşlik Köprüsü Gençlik Buluşması Projesi’’ kapsamında Güneydoğu bölgesindeki Diyarbakır ve Mardin illerini ziyaret ettikten sonra kardeşlik köprüsü kurmak ve tarihi yerleri ziyaret etmek maksadıyla Batman’a gitti.

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, oturan insanlar
TÜRKÇE VE KÜRTÇE İLAHİLERİ BERABER SÖYLEDİLER
Batman’a gelen Karadenizli öğrenciler için Arapkent Medresesinde karşılama programı düzenlendi. Kuran’ı Kerim tilavetiyle başlayan programda öğrenciler beraber Türkçe ve Kürtçe ilahi söylediler. Kısa sürede kaynaşan Karadenizli ve Batmanlı öğrencilerin birbirlerinin irtibat bilgilerini de aldıkları programa Din-Bir-Der Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım, Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Abdurrezzak Ateş, Batman Müftüsü Turgut Erhan ve medrese öğrencilerinin hocası Molla Tahir Baran katıldı.

ÖRNEK PROJEYE ÇOK SAYIDA MEDRESE TALEBESİ VE GENÇ KATILDI

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, dağ, açık hava ve doğa
MİLLET VE ÜMMET OLARAK BÜTÜNLEŞECEĞİZ
Millet ve ümmet olarak bütünleşmenin gerekliliğini vurgulayan Din-Bir-Der Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım, ‘’Cenab-ı Hak bizleri kardeş kılmış. Hangi güç bizi birbirimizden ayırabilir? Eğer biz ahitleşirsek kimse bizim kardeşliğimize zarar veremez. Güneydoğu bizim dizlerimizdir. Bugün emperyalist ülkeler bizim dizlerimize vurmak suretiyle yere düşmemizi arzuluyorlar. Buna biz müsaade etmeyeceğiz. Allah’ın ipine sarılacağız, millet ve ümmet olarak bütünleşeceğiz.’’dedi.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, iç mekan
HER KÜRT’TE BİR TÜRK, HER TÜRK’TE BİR KÜRT DAMARI VAR
Her Kürt’te bir Türk, her Türk’te bir Kürt damarı vardır diyen Diyanet İşleri Başkanlık müşaviri Abdurrezzak Ateş, ‘’Bizi birbirimize karşı duyarlı kılan Rabbimize hamd olsun. Cenab-ı Hak hepimizi alaktan yarattı. Birbirimizden üstünlüğümüz yok. Hepimiz kardeşiz. Adem’in toprağı bütün topraktandı. Toprak bizim özümüzdür. Yeryüzündeki bütün topraktan bizde vardır. Her Kürt’te bir Türk damarı, Her Türk’te bir Kürt damarı vardır. Bizim öbürünü öbüründen ayrı tutmamız mümkün değildir. Bizi bölme çalışmalarını bozucu olan da sizlersiniz. Bu ziyaretleriniz hayati öneme sahiptir.’’ İfadelerini kullandı.

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, ayakta duran insanlar, düğün ve açık hava
YANSITILANLAR HAKİKATTEN ÇOK UZAK
Algı operasyonlarına yenik düşmeyeceklerinin altını çizen Batman Müftüsü Turgut Erhan, ‘’Kardeşlik Köprüsü projesiyle buralara gelen kardeşlerimizi hürmetle selamlıyorum. Bu kadim topraklara gelip burada neler olduğunu kendi gözlerimizle görünce bize anlatılanların, yansıtılanların hakikatten ne kadar uzak olduğu görülüyor. Biz algı operasyonlarına yenik düşmeyeceğiz. İslamı yaşayacağız. Çünkü İslam yaşandığında araya ayrılık, gayrılık giremez. Hepimiz kardeşiz. İslam’da üstünlük takvadadır.’’diye söyledi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta
ÖN YARGILAR KIRILACAK
Karadenizli öğrencilerin ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Molla Tahar Baran ise şunları kaydetti; ‘’Ön yargıların kırılmasına vesile olacağını düşündüğümüz bu programları önemsiyoruz. Bu gençlerimizin kalkıp kendi şehirlerinden buraya gelmeleri bizleri çok memnun etti. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. İnşallah bu kardeşliğin devamı da gelir.’’

SABAH NAMAZI SONRASI HASBİHAL

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, gülümseyen insanlar

Görüntünün olası içeriği: 18 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar