Dolardaki kur artışı Hacı Adaylarını da vurdu. Artık geçen seneye göre daha fazla ödeyecekler

Son günlerde yaşanan Dolar krizi hızla büyüyor. Devlet krize çözüm için vatandaşa dolarlarını bozdurmasını tavsiye ediyor. Hac ve Umre işlerinde dolarla iş yapan Diyanet'in de Türk lirasına dönüp dönmeyeceği merak konusu. 

Darbe ile birlikte Amerika’ya tepkilerin çığ gibi büyüdüğü bir  ortamda haklı olarak Müslümanlar “Her şeyi anladık da bari İslam’ın temeli olan Hac ibadetimizi yaparken bari şu Amerikalı gavurların parasını kullanıp güçlendirmeyelim. Diyanet olarak Hac ve Umre Hizmetleri Türk Lirası veya Suudilerin parası üzerinden yapılamaz mı?”  diyor.

Hacca ve Umreye gideceklerden Diyanet ve şirketler parayı, dolar olarak yatırmalarını istiyor. Müstakil konaklama için 5 bin 250 dolar, otel için ise en düşük fiyat 6 bin 800 dolarlardan hacca götüren Diyanet dolar zorunluluğundan vazgeçmesi bekleniyor. Bunun içinde Hükümetin karar alması ve Arabistanla görüşmesi gerekiyor. Birçok konuda ittifakı bulunan Arabistan'ında buna sıcak bakacağı belirtiliyor. 

Sayın cumhurbaşkanımız tüm halka dolarları bozdurun diye talimat verirken Diyanet'inde bu sese kulak vermesi gerektiğini vatandaş açıkça belirtiyor. Diyanetten böyle bir açıklama bekliyor.

Hac ve umreye daha ucuza gidebilecek miyiz?

Uçağa binmenin bir hayal olmaktan çıktığı ülkemizde, insanımızın merak edip dillendirdiği bir konu da gündeme getiriliyor: Hacca ve umreye gitmek neden bu kadar pahalı? Kutsal beldelere daha ucuza gidemez miyiz? Bir karşılaştırma yapılırsa eğer, uçuş saati daha uzun noktalara uçmak bile hac ve umreye gitmekten daha ucuzken sadece hac ve umreye gitmek neden bu kadar pahalı? diye vatandaş soruyor. Yılbaşında veya tatillerde birkaç kişi daha fazla gelsin diye kampanya yapılırken yüzbinlerin gittiği Hac ve Umre fiyatlarında neden kampanyalar yok ve fiyatlar diğer tatillere göre çok hac ve umreler neden çok pahalı?