T24 yazarı Ünsal Ünlü AK Parti'deki kulisleri anlattığı yazısında, 1 Ağustos'tan beri Diyanet İşleri Başkanı'nın atanamamasında cemaatler arasındaki mücadelelerin rol oynadığını iddia etti.

Her cemaat veya grup kendi adamını istiyor. Kendinden birisinin başkan olması için mücadele ediyor. Hızla kaybolan İslami yaşantıya çare üretecek, dini cahilliği azaltmak için çalışacak birisi yerine kendinden adam arıyorlar. 
 
Ünlü, Ankara kulislerini iyi bilen bir dostunun ‘gücü tek elde toplamak için mücadele edenlerin bugün geldikleri noktayı anlatırken’ “Diyanet İşleri Başkanı, 1 Ağustos’tan beri atanamadı farkında mısın?” diye sorduğuna da dikkat çekti.

Diyanet İşleri ile ilgili krizde haber kaynaklarından cemaatler arasındaki güç mücadelesinin atamayı durdurduğunu öğrendiğini belirten yazar, Erdoğan’ı siyaseten çok zor bir sonbahar ve kış beklediğinin altını çizdi.

Ünlü’nün Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili yazısındaki tespitleri şöyle:

Gücü tek elde toplamak için adeta gönüllü gibi davranarak cansiperane mücadele verenlerin bugün geldiği noktayı anlatırken “Diyanet İşleri Başkanı 1 Ağustostan beri atanamadı farkında mısın?” diye soran ve Ankara kulislerini en iyi bilenlerden biri olan dostum “Cemaatler arası güç mücadelesi öyle bir hale geldi ki Diyanette bile atamayı durdurabiliyorlar” diye ekliyor…

Gerçekte Diyanet işleri başkanı öyle birisi olmalı ki yüzlerce parçaya bölünmüş ülke İslami gruplarını biraraya getirecek, Amerika ve Batı'nın yaşatmak istediği mezhep çatışmasına engel olabilecek birisi olması gerekir.

Televizyon hocalarına papuç bırakmadan gerçek dini, kaynaklarından topluma anlattıracak, öğretecek birisi olması gerekir.

Diyanet gibi bir teşkilat vekille yönetilmemeli. Asla dönüşmeli.