Merkezi Ankara'da bulunan ESAM'da Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez konuşma yaptı.

How altus looks like on a tablet

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (ESAM ) haftalık ‘Çarşamba Konferansları’nın bu haftaki konuğu Diyanet işleri Başkanı Mehmet Görmez oldu.

9 Kasım 2016 Çarşamba Günü 18.30'da ESAM Genel Merkez Konferans salonunda yapılan Konferansa katılım yoğun oldu.

“İlim ve İrfan Medeniyetimiz” adlı konferansa Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DİN-BİR-DER Genel Başkanı Muhittin Yıldırım, ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü ve ESAM Genel Başkanı Recai Kutan katıldı. İslamiyet’in ilme dayandığını ve insan aklını yok saymadığını, İslam’ın İlim, Hikmet ve Marifet kavramları üzerine inşa edildiğini, bu kavramlar üzerine medeniyetler inşa edildiğini dile getiren Görmez, bugün İslam aleminin yaşadığı sorunları ilmin, hikmet ve marifetten kopması olarak değerlendirdi.

TARİHİMİZDEN DERS ALMIYORUZ
Görmez, İslam’ın tarihte birçok medeniyet kurduğunu ama bu medeniyetlerin, yapılan fitneler ile ve Müslümanların bir araya gelememelerinden dolayı yıkıldığını ifade ederek şunları kaydetti: “Tarihimizden ders almıyoruz. Hala küçük tartışmalardan gruplar oluşturuyoruz. Mevzular üzerinden mevziler oluşturuyoruz. Böyle olunca Cenab-ı Hakk’ın rahmeti tecelli etmez. Cenab-ı Hak İslam ümmetini yeniden aziz eylesin.”

ESAM KİMDİR

Kamu yararına dernek statüsünde olan ESAM’ın kuruluş amacı Tüzüğün 3. maddesinde yer almaktadır. Bu maddeye göre: “Derneğin amacı, ekonomik ve sosyal araştırmalar yapmak suretiyle ilmi gerçekleri toplumun hizmetine sunmak, sosyal sorunlara çözüm üretmek, stratejiler geliştirmek ve ülkemizin maddi ve manevi kalkınmasına katkı sağlamaktır”.

Kamu yararına dernek statüsünde olan ESAM’ın kuruluş amacı tüzüğünün 3. maddesinde belirtildiği üzere, “Ekonomik ve sosyal araştırmalar yapmak suretiyle ilmi gerçekleri toplumun hizmetine sunmak, sosyal sorunlara çözüm üretmek, stratejiler  geliştirmek ve ülkemizin maddi ve manevi kalkınmasına katkı sağlamaktır.”

ESAM, yukarıda belirtilen gaye doğrultusunda 1969 yılından beri muhtelif uzmanlık alanlarında faaliyetlerini sürdürmektedir. Bunlardan en önemlileri ise “Adil Düzen”, D-8 (Developing8), “Müslüman Topluluklar Birliği”dir. Bunlara ilaveten Türkiye ve İslam dünyasına yönelik çok sayıda sempozyum, konferans, panel gibi ilmi içerikli çalışmalar yapmaktadır.