Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, o yönetmelikte bir değişiklik yapılması gerekiyor...

Diyanet yeni çalışma için harekete geçti. 

Hicri takvim esas alınacak

"Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın ilk icraatını, Kutlu Doğum Haftası ve Mevlid Kandili'nin hicri takvime bağlanması olarak gerçekleştirdiğinin" hatırlatılması üzerine Bekir Bozdağ, şöyle konuştu: "Yeni Diyanet İşleri Başkanımız görevine başladı, hicri yılbaşı münasebetiyle yayımladığı mesajda da Peygamber efendimizin dünyayı şereflendirdiği doğum gününün bundan sonra hicri takvim esas alınarak kutlanacağını açık bir şekilde ifade etti. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığının çıkardığı bir yönetmelik var. O yönetmelikte bir değişiklik yapılması gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanımız bu açıklamasından sonra yönetmeliği değiştirme konusunda da hazırlıklara başladı."

Bozdağ, İslam'a ait değerlendirmelerin Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılması kanaatinde olduklarını belirterek, şu görüşlere yer verdi:

"Diyanet İşleri Başkanı bu konuda bir değerlendirme yaptı, bir adım attı. Hicri takvime göre kutlanmasının, Peygamber Efendimizin doğumu vesilesiyle değişik etkinlikler yapılmasının daha doğru olduğuna biz de inanıyoruz. Hicri takvim, esasında Müslümanların icat ettiği bir takvim ve onun esası üzerinden yürüyor. Peygamber efendimizin doğum gününün de o esas üzerinden yürümesi bana göre de, bize göre de doğru olandır. O nedenle Diyanet İşleri Başkanlığımızın aldığı bu kararı biz de destekliyoruz. 2018 yılında ismi ne olacak, bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığımız çalışıyor, isim değişebilir belki de ona göre yeni ismiyle, hicri takvim esas alınarak 2018 yılında kutlamalar ona göre yapılacaktır."

Kaynak: AA