Diyanet İşleri Başkanlığından, 2002'den bu yana diğer kurumlara 9 bin 318 kişinin geçtiğini bildiren Bozdağ, bu kişilerden büyük kısmınınöğretmenliğe geçiş yaptığını belirtti. Bozdağ, Diyanet'ten Milli Eğitim Bakanlığına 5 bin 50 kişinin geçtiğini, bunların tamamının öğretmen statüsüne intikal ettiğini vurguladı.

"Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) görevlilerinin Almanya'da istihbari faaliyetlerde bulunduğu" iddiasının iftira olduğunu söyleyen Bozdağ, "Orada FETÖ'cüler özellikle Diyanet ile ilgili olan herkesin böyle bir şey yaptığına dair ihbarlarda, şikayetlerde bulunuyor. Halen başka ülkelerde aynı ihbar ve şikayetlerde bulunuyorlar ve orada işlem yapılıyor." ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili Alman savcılık makamının tutuklama talebinde bulunduğunu ancak Alman mahkemesinin delil yetersizliği nedeniyle talebi reddettiğini aktaran Bozdağ, şöyle devam etti:

"Almanya'nın son yıllarda Türkiye'ye karşı tutumunu hepimiz yakından görüyoruz. Onun için orada bir kasıt olduğunu biliyoruz. Bizim Almanya'daki din görevlilerimizin hiçbiri teröre, şiddete karışmadığı gibi o camilere giden vatandaşlarımızın hiçbiri de bugüne kadar Alman hukukunu ihlal eden herhangi bir suçun içinde asla bulunmamışlardır. Herhangi bir istihbarat faaliyetinin içinde de bulunmaları söz konusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti devleti istihbaratını nereden, nasıl alacağını bilir ve onun gücü, kudreti kendinde vardır. Din adamları hiçbir zaman buna alet edilmez, edilmemiştir de. Bu, din adamlarımıza yapılmış bir iftiradır."