1-Öğün atlanılmamalı; Öğün atladığınızda daha fazla açıkıp daha çok yemek tükettiğiniz için zayıflayamassınız ayrıca sindirim metobolizmanız yavaşlar. Kalori yakamazsınız.

2-Sıvıları fazla tüketin; Bol sıvı tüketmeniz terlemenizi ve böbreklerinizin çalışmasını sağlar ve toksinleri vücuttan artmanıza neden olur. Bazı ödem atıcı bitki çaylarıda tüketebilirsiniz.

3-Naneli sakız çiğneyin;apılan bazı bilimsel çalışmada naneli sakız çiğneyen bireylerin uzun süre tokluk hissiyatı yaşadığı dolaysıyla gün içerisinde daha az abur cubur tükettiğini göstermiştir. Eğer sürekli açlık hissiyatınız var ise naneli sakızı denemelisiniz.

4-Akşam 8 den sonra yemek yemeyin;Ne yaparsanız yapın akşam 8’den sonra besin tüketirseniz kilo veremezsiniz.

5- Kötü beslenme alışkanlıklarından vazgeçin;Hamburger gibi kızartmalar ve yağlı fasfoodlardan mümkün olduğunca kaçın.Asitli ve şekerli besinler tüketmeyin.

6-Sadece zayıflamaya çalışmayın;Sağlıklı beslenme kaliteli yaşam düzenli spor kavramlarını yaşam felsefesi edinin.

7-Düşük karbonitratlı yiyecekler tüketmeyin;“Ekmek yemeyeyim”, “meyve yemeyeyim” gibi cümleler ile diyete başlarsanız yine kilo vermeniz zor bir süreç olur. Bu şekilde beslenmeye çalışırsanız tüm günü tatlı krizleri ile geçirirsiniz. İpin ucu bir kere kaçtı mı gerisi zaten gelecek ve kendi diyetinizi kendiniz sabote etmiş olacaksınız.

8-Hergün egzersiz yap; Her gün 30 dakikalık yürüyüşler bile kilo vermenizi hızlandıracaktır. Eğer özellikle yürüyüşe zaman ayırmakta zorlanıyorsanız gün içini hareketli geçirin. Kısa mesafeli yolları yürüyün, arkadaşlarınızla yapabileceğiniz egzersiz programlarına katılabilirsiniz.

9-Sadece hedefe odaklan; Diyetinizi sabote edebilecek kötü beslenme alışkanlıklarından bir dönem uzak durmalısınız. Hatta diyet programınız bittikten sonrada belirli sıklıklarda kontrollü olarak bu besinleri tüketmeli sürekliliğinden kaçınmalısınız. Ayrıca rafine besinler, hazır içecekler ve katkı maddesi ürünleri mümkün olduğunca beslenme programınızda bulundurmayınız.

10-Yüksek posalı ürün tüket; Kilo vermenin temeli düzgün çalışan barsak sistemi ile gerçekleşir. Eğer barsak sisteminizde sürekli problem varsa ve kabızlık yaşıyorsanız kilo vermeniz çok zordur. Barsak sisteminin yavaş çalışması kronik ise ilk iş doktora gitmelisiniz