Eğitim, bilim ve sanat alanındaki herhangi bir gelişmeyle gündeme gelemeyen ODTÜ, adını sık sık sıradışı  eylemlerle adından söz ettiriyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesinde buluna LT kavmi benzeri olan LGBTİ Dayanışması ‘cinsiyetsiz tuvalet’ talebini dile getirmek ve üniversite yönetiminin dikkatini çekmek amacıyla iki gün süren bir protesto eylemi gerçekleştirdi. 400'den fazla öğrenci tarafından imza toplanarak üniversite yönetimine iletilen cinsiyetsiz tuvalet talebi sosyal medyada da çokça konuşuluyor.

Şimdi de WC eylemi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri, 400'den fazla imza toplayarak tuvaletlerdeki kadın-erkek ayrımını kaldırmak için harekete geçti. WV'ler girişinde bulunan Kadın ve erkek yazılarını söktüler. Böylece çağdaşlaşacağını anlattılar. kadın erkek eşitliğinin ancak bu şekilde sağlanacağını iddia ettiler.

"MODERN ODTÜ" Rektörlükten izin alamayan öğrenciler, ODTÜ'ye kendilerinin modernleştireceğini savundu.

Fakültenin farklı noktalarına asılan afişlerde ise "Bu binadaki tuvaletlerin hepsi 400+ öğrencinin talebiyle cinsiyetsizleştirilmiştir." ifadeleri kullanıldı. Görevlilerin uyarılan rağmen tuvaletlerdeki ayrımı kaldıran öğrenciler, ilk adımı attıktan sonra büyük bir sevinç yaşadı.

HEMEN KADINLAR TUVALETİNE GİTTİ

Kameraların kayıtta olduğu anlarda bir erkek öğrencinin kadınlar tuvaletini her zaman merak ettiğini ve hemen oraya gireceğini söylediği duyuluyor. Eğitim, bilim ve sanat alanındaki herhangi bir gelişmeyle gündeme gelemeyen ODTÜ, sık sık eylemlerle adından söz ettiriyor.
odtü'de cinsiyetsiz tuvalet eylemi ile ilgili görsel sonucu

ODTÜ LGBTİ Dayanışması’nın cinsiyetlerin kadın ve erkekten ibaret olmadığına dikkat çeken açıklamasında cinsiyetsiz tuvalet ile ilgili olarak 5 ayı aşkın süredir cinsiyetsiz tuvalet kazanımı için uğraş verildiği ve bunun sonucunda ise toplanan 400’ün üzerinde imza ile resmi olarak ODTÜ yönetimine cinsiyetsiz tuvalet taleplerinin iletildiği belirtildi. Açıklamada; eylemlerin ardından üniversite yönetimi ile süren toplantılar boyunca sadece Beşeri Bilimler Binası’nda bulunan tüm tuvaletlerin geçici olarak toplantı sonrasında ise kantin katında bulunan ‘Akademisyen Tuvaletleri’nin cinsiyetsiz tuvalet olarak kullanılması kararı alındığı belirtiliyor.

odtü'de cinsiyetsiz tuvalet eylemi ile ilgili görsel sonucu

Eyleme sosyal medaya da büyük tepki var. Haberi duyan vatandaşlar ODTÜ'nün sık sık sıradışı eylemlerle aınlımasındna rahatsızlar. "Bilim yuvası olan üniversite gençliğinin uğraştığı işe bak. Hangi ilmi konuda isimlerini duyurmuşlar. Bu üniversite kapatılmalı. Burada sürekli eğitim dışı işler organize ediliyor. Bunlar sapık mı, bunlar ne içiyorlar,bunlar tedavi edilmeli, bunlar lut kavmi," diye tepki gösteriyorlar.