e devlet şifresi neden ve nasıl alınır?

E-Devlet giriş ekranı şifre alma işlemi ile sorgulanmaya devam ediliyor. Dijital vatandaşlık ve bürokraside dijital dönüşüm çerçevesinde kamu dairelerinde gerçekleştirilebilecek birçok işlemin yapılabildiği E-Devlet, TC Kimlik Numarası ve şifre ile hizmet veriyor. Peki, E-Devlet şifresi nasıl ve nereden alınır? İşte, vatandaşların merakla araştırdığı sistem hakkında bazı bilgiler

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

Hizmetlerden faydalanmak isteyen kişilerin, öne sürdükleri kişi olduklarının doğrulanması için şifre alınması gerekmektedir. Kimlik doğrulama için farklı araçlar kullanılabilir: Kullanıcı adı ve parola, e-posta ve parola vb. e-Devlet Kapısı, kimlik doğrulama için Kimlik numarası ve şifre, e-imza, mobil imza, T.C. Kimlik Kartı kullanır.

Şifreyi, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir.

e-Devlet şifresi yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan temin edilebilir. Bağlı bulunulan dış temsilciliklerden konuyla ilgili detaylı bilgi alınabilir.

E-Devlet şifresi nasıl alınır? ile ilgili görsel sonucu
Bununla birlikte, mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra şifre oluşturulabilir. Pilot il olan Bolu’da kullanılan elektronik kimlik kartı ile de Türkiye.gov.tr adresine giriş yapılabilir ve şifre oluşturulabilir.

İlgili resim

PEKİ ŞİFRE UNUTULURSA NELER YAPILMALI?

Şifreyi kaybetme, unutma veya çaldırma ve benzeri durumlarda yeni bir şifre için şifre yenileme hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmak için profilinizde bulunan iletişim bilgilerinden cep telefonu numaranızı ya da hem cep telefonu numaranızı hem de e-postanızı e-Devlet Kapısında doğrulamış olmanız gerekmektedir. Bu işlemlerden herhangi birini yapmadığınız takdirde PTT şube ve Merkezlerinden şahsen yeni bir şifre almanız gerekmektedir. Şifre yenileme hizmetinin detayları için 160 numaralı e-Devlet Kapısı İletişim Merkezinden destek alabilirsiniz.

Daha önce cep telefonu ve e-posta doğrulaması yapmış iseniz e-Devlet Kapısı Şifre ve Güvenlik Ayarlarım bölümünden:

Sadece PTT şubelerinden yeni şifre zarfı alarak
Cep telefonuma ve e-posta adresime gelecek kodları girerek
Cep telefonuma gelecek kodu girerek

Seçeneklerinden birini işaretleyip şifre yenileme yöntemlerinden birini belirleyebilirsiniz. Giriş alanındaki şifremi unuttum seçeneği ile şifrenizi yenileyebilir, yeni şifre belirleyebilirsiniz. 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti e-Devlet Kapısı kullanıcıları ve mavi kartlı kullanıcılar bu şifre yenileme hizmetinden faydalanabilmektedir. Ancak yabancı kullanıcılar şifre yenileme hizmetinden faydalanamamaktadır.

E-Devlet şifresi PTT'lerden alabileceğiniz gibi artık internet bankacılığını kullanarak da alabilirsiniz. Bunun için: 'Sisteme giriş' bağlantısına tıkladıktan sonra

e-devlet-giriş-65456

e-Devlet şifresini ücresiz yenileme e-Devlet Şifrenizi unutursanız yeniden temin etmek için PTT şubelerine başvurmak zorunda değilsiniz. Eğer daha önce kullanıcı profilinize cep telefonu bilginizi tanımladıysanız, şifrenizi kendi kendinize ücretsiz olarak yenileyebilirsiniz

E-DEVLET ŞİFRESİNİ YENİLEME EKRANI

e-Devlet şifresi kaç TL? e-Devlet şifrenizi 2 TL karşılığında PTT şubelerinden alabilirsiniz. İlk alımdan sonra, takip eden tüm şifre alımları 4TL olarak ücretlendirilir e-Devlet şifresi için gerekli evraklar Şifre başvurusu yaparken geçerli bir kimliğiniz olması yeterlidir. Kimlik fotokopisi vermenize gerek yoktur. 

e-Devlet sistemi güvenli mi?

Bir çok güvenlik katmanı ile korunan e-Devlet, bütün bilgi ve işlemlerinizi erişelemeyecek şekilde korumaktadır. e-Devlet girişi yaptıktan sonra yaptığınız işlemler tamamen güvenli sunucularda işlenmektedir.

e-Devlet üzerinden kolaylıkla yapabileceğiniz işlemler

Adli Sicil Kaydı Sorgulama Adli Sicil Kaydı Doğrulama Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Gelir Testi Sonucu Sorgulama IMEI Sorgulama Mobil Hat Sorgulama Numara Taşıma Sorgulama Araç Sorgulama Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama Sürücü Belgesi İptal Bilgisi Sorgulama Vergi Borcu Sorgulama OGS Geçiş Bilgileri Sorgulama OGS İhlal Bilgileri Sorgulama OGS Hesap Detayı Sorgulama Açık Öğretim Ortaokulu Öğrenci Durum Belgesi Sorgulama Açık Öğretim Ortaokulu Öğrenci Durum Belgesi Doğrulama Askerlik Durum Belgesi İşlemleri Askerlik Durum Belgesi Sorgulama Askerlik Durum Belgesi Doğrulama 4A Hizmetleri 4A Banka ve Adres Değişikliği 4A Emekli Aylığı Kesintileri 4A Emekli Aylık Bilgisi 4A Emekli Aylık Bilgisi Belge Doğrulama 4A Emeklilik Kaydı 4A Emekli Ödeme Bilgileri 4A Hizmet Dökümü 4A Hizmet Dökümü Belge Doğrulama 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti 4A On Günden Az Süreli Ev Hizmetleri İşveren Başvuru ve Sorgulama 4A On Günden Az Süreli Ev Hizmeti Çalışan Kişi Sorgulama 4B Hizmetleri 4B Banka ve Adres Değişikliği 4B Basamak Bilgisi 4B Borç Durumu 4B Emekli Aylığı Kesintileri 4B Emekli Aylık Bilgisi 4B Hak Sahipliği 4B Hizmet Bilgisi 4B Ödeme Dökümü 4B Tescil Kaydı 4B 6111 Yapılandırma Borç Bilgileri 4B(Bağkur)Günlük Kazanç Beyanı Girişi 4B Emekli Aylığı Hesaplama 4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı 4C Hizmetleri 4C Banka Değişikliği 4C Bir Aylık Maaş Tercihi 4C Emekli Aylık Ödeme ve Kesinti Bilgileri 4C Emekli Aylık Bilgisi 4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü 4C Tescil Kaydı 4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi