5'inci sınıfların yabancı dil ağırlıklı hazırlık sınıflarına dönüştürüleceği tartışmaları İçin Sivas ve Yozgat Yönetimleri ile biraraya geldiği toplantıda Eğitim Bir Sen ve Memursen Genel Başkanı Ali Yalçın yaptığı açıklamada:
Eğitim reformu içerisinde yer alacak olan 5'inci sınıflara yabancı dil eğitiminin kısa sürede uygulanabilir olmadığını ve bunun için öğretmen sayısının yeterli olmadığını da belirtti.
"Biz bunun şu an için uygulanabilir bir proje olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü, Milli Eğitim Bakanlığı’nın elindeki öğretmen sayısı öncelikle bunun için yeterli değil. 5'inci sınıflarda İngilizce dersini 1 saat artırdığınız zaman 16 bin civarında yeni öğretmene ihtiyacınız var. 5'inci sınıfları İngilizce ağırlıklı sınıflar haline getirdiğinizde 46 bin 500 öğretmen bulmanız gerekiyor. En son KPSS Yabancı Dil Sınavı’na 17 bin 500 öğretmen girmişti bunun bin 500’ü atandı ve şu an 16 bin Milli Eğitim Bakanlığı’nın faydalanabileceği öğretmen sayısı var. Bakanlığın burada yapabileceği tek şey var, buna uygun olan okullarda proje okullarda uygulamayı gerçekleştirebilir. Daha sonra da sonuçlarını test ederek verimlilik boyutu dikkate alınarak diğer okullara uygulanabilir mi, onu o zaman tartışabiliriz diye düşünüyoruz."