Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin son yıllarda gerçekleştirdiği önemli etkinliklerden birisi Karakucak güreşleri.  Türkiye’nin birçok yöresinden pehlivanlar katılır, ata sporuna gönül verenlere güreş ziyafeti verilir.  Birkaç senedir artık güreşler, ulusaldan Uluslararasına dönüştü. Birçok yabancı ülkeden sporcu da katılıp yarışlara heyecan katıyorlar.  Bu yazımızda bu sene yapılan güreşleri yorumlayacağız. Şehrimizin yaptığı bu güzel faaliyetle ilgili mutlaka değerlendirme yapmamız faydalı olur kanaati ile bu yazıyı kaleme alıyoruz. Hem güzel ve olumlu yönlerini yazacağız hem de düzeltilmesi gereken, eksik gördüğümüz veya güreşler sırasında birlikte oturduğumuz halkın eleştirilerini de dile getirerek daha güzele ulaşılmasına vesile olmaya çalışacağız.

Öncelikle bu güzel organizeyi yapan,  Büyükşehir Belediyesini, sayın başkanını ve emeği geçen herkesi tebrik ediyor teşekkür ediyoruz.

ORGANİZENİN GÜZEL YÖNLERİ

Öncelikle bu sene yapımına başlanan kısa sürede tamamlatılan güreş arena diye adlandırılan güreş meydanı oldukça güzel ve nitelikli olmuş.  Hem güreşçiler hem de halk oldukça memnundu. Organize genelde çok güzeldi. Ve başarılı idi.

Güreşlerin organizesinde büyük emeği olan Büyükşehir Belediye Başkanı konuşmaya güreş meydanlarının “Allah Allah İllallah, Hep birlikte pehlivanlarımıza Alkışlarla diyelim Maaşallah” sözleriyle etkili bir ses tonuyla  başlaması güzeldi. Güzel ve etkili bir konuşma yaptılar. Eskiye dayanan “Milli Görüşçü” ruhuyla donatılmış etkileyici bir konuşma idi. Konuşma ve organize için alkışı sayın başkan ve ekibi hak etmişti. Millette alkışladı. Tebrikler Başkan ve ekibine. 

Organizede çok önemli görevler yapan, bu stadın yapılmasında ve organizede etkin olduğuna inandığımız müsabaka boyunca güreşçileri ve meydanı genelde yalnız bırakmayan Genel Sekreter yardımcısı Ünsal Kıraç’a da teşekkür etmek lazım. Bu işlerin belkemiği Ünsal başkan.

Güreşçiler için yapılan dinlenme yeri, lavabo vs alanlar oldukça güzel ve yerinde hizmetler. Öğlende güreşçilere yemek verildi mi bilmiyorum ama güreşçilerden memnuniyetsiz genelde görmedik.

Bulgur pilavı ve ayrandan da izleyenlerin çoğunluğu faydalandı.

Yarışmalara 70 civarında baş pehlivanın katılması ve yüzlerce pehlivanın (700 civarında) yer alması kolay iş değil. Kültür spor dairesine özellikle Daire Başkanı Mehmet Emin Öz ve Muzaffer Şahin’e de teşekkür etmek lazım.  

Pasinler ve Uzundere belediye başkanı taşra ilçelerden katılan iki belediye başkanı idiler. Oldukça fazla pehlivan katıldı ilçelerinden. İki Başkanı da Halis Özsoy ve Ünsal Sertoğlu’nu tebrik etmek lazım. Demek ki belediye başkanı işin üzerinde durunca onlarca sporcu çıkabiliyor. Diğer başkanlar önek almalı.

Atatürk Üniversitesi’nin çiçeği burnunda Rektörü Prof Dr Ömer Çomaklı ve Teknik Üniversite Rektörü Prof Dr Muammer Yaylalı, Başsavcımız, Baro Başkanı, Mahkeme Başkanları bizzat katılarak ata sporuna desteğini verdiler. Üniversite rektörleri dışında yönetimi ve senatolarından katılım yok gibi idi.

Hakemler genelde iyi idiler. Pek itiraz olmadı. Ama bu kadar fazla sporcuya hakem azdı sanki.

Basın oldukça kalabalıktı. Basını özellikle tebrik etmek lazım.

Erzurum Büyükşehir adına güreşen sporcular güzel maçlar çıkardılar. Güreş yönetimini tebrik etmek lazım. İlgilenilse Erzurum güreşçisi ile de tanınabilecek birşehir.

 

 

EKSİK GÖRÜLEN HUSUSLAR

Öncelikle yeni yapıldığından her halde seyircilerin izleme alanları üzeri açık olduğu için izleyenler sıcaktan bunaldılar. Askeriyeden Kızılay veya afad’dan  üzerini örtmek için geçici çadır düzenek oluşturulabilirdi. Mescid yoktu. Bay ve bayan mescidi yapılmalı.

Bu tip programlar şenliğe dönüştürülmeli. Çocukların gelmesi sağlanmalı. Okul müdürleri getirilmeli. Ata sporumuzu ancak böyle tanıtabiliriz ve yaygınlaştırabiliriz.

Cazgırlar da eski olanı her sene aynı şeyleri söylüyor. Biraz geliştirsin kendini. Yenilesin. Bu sene biraz isteksizdi. Başkana olduğundan fazla yağ yakmayı marifet sanmasın. Kulak tırmalıyor fazlası. Tarihten, tarihteki güreşçilerden, müsabakalardan anlatsın. Süslesin biraz. Hep aynı nakarat bıktırıyor.

Eskiden Güreş ağası seçilirdi. Şimdi de birçok güreşte görüyoruz. Olması faydalı olur. Resmiyet biraz daha sivilleşir ve şenliğe dönüşür. Erzurumun çok kazanan zenginleri orada olup ağalıkiçin yarışsaydı. Verdikleri para belki çokşey olarak kabul edilmeyebilir ama şenlik için iyi oluyordu. Güreş ağası plakası verilse yıl boyunca kullansa güreşadına güzel reklam olur.

Güreşlerin birinci gün alt müsabakaları tamamlanması gerekiyor. İkinci güne fazla güreş kalmamalı. Halk hangisini izleyeceğini şaşırıyor. Final gününde çeyrek ve yukarısı yapılmalı. Final müsabakası bile doğru düzgün izlenemedi. Saha da aynı zamanda 20-30 güreş fazla. Yoğunluk güreşleri ilk gün bitirilmeli.

Halkın katılımı yeterli değildi. Normal bir lig maçında bile 10-15 bin seyirci olurken uluslararası bir müsabakada ata sporunda 2-3 bin kişi az. Tanıtım yeterli olmayabilir. Veya şehrin uzak bir yerinde bilinmeyen yerinde olması etkilemiş olabilir. Çok kişiye yeri zor tarif ettik.

Protokolde olması gerekenler olmadı. Mesela Halktan çok sayıda kişi Sayın Valimiz, Kaymakamlarımız, İl Müftüsü, Gençlik merkezleri müdürleri, İlçe müftüleri, İl Emniyet Müdürü, İl Milli Eğitim Müdürü ve ilçe Müdürleri, diğer il müdürlerinden pek katılım yoktu. Zannediyorum ilçe müdürü olarak Çat Milli Eğitim Müdürü katılmıştı. Keşke ilve ilçe protokolünün  öncelikli kendileri, mazeretleri varsa temsilcileri katılsa idi. Halkta bu konuyu çok konuştu. Erzurum Merkez İlçe Belediye Başkanları da ve çok sayıda ilçe belediye Başkanı da protokolde yoktular. Belediyelerini temsilen de kimse anons edilmedi. Tüm İlçe belediye başkanlarımız da er meydanında olması gerekirdi. Hatta hepsinin onlarca güreşçisinin meydan da olması gerekirdi. Ata Sporu sadece Büyükşehirin sorumluluğunda değil her halde. Tüm ilçe belediye başkanlarımız ata sporuna sahip çıkmaları gerekir. Milletin birliğinin ve beraberliğinin perçinlendiği günlerde tüm başkanlarımız er meydanında olmaları ve ata sporuna verdikleri desteği göstermeleri gerekirdi. Oltu, Narman, Hınıs, Horasan, Tortum belediyelerinin sporcuları olması gerekmez miydi. Mesela Tortumdan baş pehlivan çıktı belediyesi yok. Halk konuşuyor bunları. Eski zaman değil.

Erzurumspor Başkanı ve Yönetimi olmalıydı er meydanında. Herkesi stada bekleyen yönetim neden bu er meydanında yok diyen çokkişi vardı halktan. Spor sadece futbol değil, bunu göstermeliydi şampiyon takımın başkanı. Futbolcularda katılabilirdi. Destek verirlerdi.

Milletvekillerimiz ve Bakanımız genel de Erzurum’da olurdu. Ama onlardan da Mustafa Ilıcalı dışında katılan olmadı. Mustafa Ilıcalı’nın da konuşup erken gitmesi hoş karşılanmadı.

Siyasi partilerden sadece Ak parti il başkanı katıldı. Diğer il Başkanları da katılmalı idi.

STK, Dernek, cemaat temsilcileri ve Sendikalardan da katılım göremedik. Sadece STK’lardan ÖĞ-DER Başkanı katılmıştı her halde. Yüzerce STK, sendika ve dernek er meydanında göremedik. Ata sporuna sivil toplumun katılıp destek olması gerekirdi.

Meydanda görev alan sağlıkçılar yetersizdi. Çok basit tedbirler aldılar. Sporcuların yeterli desteği almadıklarına şahit olduk. Doktor mu idiler bilmiyorum ama sporculara yeterli alaka gösteremediler. Malzeme eksikleri vardı. Buz isteyen çoks ayıda sporcu buz bulamadı mesela.

Protokolde olmaması gerekenler oturuyordu. Hatta bir ara bu durum protokolde büyük kavgaya sebep olacaktı, olay zor bastırıldı. Ayrıca sporculardan birisi ve akrabaları sorumsuzca gerginliği artırmaya çalıştı. Bu tip taşkınlık yapanlar ertesi yıl müsabakaya alınmayıp cezalandırılmalı. Tel örgülü alana güreşçi yakını alınmamalı. İtirazı olabilir. Hakkıdır. İtirazı dinlenmeli. Haklı ise yeniden maç yaptırılmalı. Ama hakem heyetini tehdit, kavga vs hoş olmadı. Yenmekte var yenilmekte. İçeriye, meydana yakınlarının alınması hata idi.

Bu kadar fazla katılımın olduğu müsabakalara yoğun güvenlik tedbiri alınmalı. Her şey olabilir. Üst araması vs ihmal edilmemeli.