HİLAKENT'TE YENİ ŞEHİR KURULDU ANCAK EĞİTİM YATIRIMI, DİN HİZMETLERİ VE BELEDİYECİLİK YOK DENECEK KADAR AZ

Bölge halkı ilgisizlikten şikayetçi. Şehrin doğusuna devlet yatırımlarının yeterli gelmediğini çokça konuşuluyor. Sanayi, Gaziler, Hilalkent Bölgesi sahipsiz mi?

İşte Bölgenin şikayetleri ve istekleri

Sanayi bölgesi 20 bin üzerinde halkı barındırıyor ancak halen köy görünümünde. Devlet yaptırımları yok denecek kadar az. Eski gecekondulaşma halen devam ediyor. Lise, Kız İmam Hatip, spor salonu, spor sahaları, oyun parkları yok.  Bölgenin en önemli özelliği şehrin en büyük işsizliği bu bölgede. Kahvelerle dolu bir mahalle. Mahallelerde gençlerin oturabileceği dinlenebileceği mekanlar yok. Kahvehaler ve Kafeler dolu. Bölge MEB tarafından da ihmal edilmiş. Okul olarak 20 bin kişilik Sanayide lise yok. Bölgeden çok sayıda sporcu çıkıyor ancak spor sahası ve spor salonu yok.

Her geçen gün hızla büyüyen nüfusu 30 binin üzerine çıkan Hilakent'te tek anaokulu, ilkokul,ortaokul ve Lise bulunuyor. Bölgede koperatif ve yap sat yolu ile her geçen gün yeni mahalleler kuruluyor ancak belediyecilik hizmetleri bölgede çok geri. Oyun alanları, park yeşil alan yok denecek kadar az. "Esma Park" adı verilen tek aile bahçesi kabinlerde oturmak ücretli hale getirildiği için ve Hilalkente uzak olduğu için pek fazla tercih edilmiyor. 

Bunun yanında bölgede tek lise olarak Hilalkent Anadolu Lisesi var. Hilalkent Ortaokulu, imam Hatip Ortaokulu ve ilkokulu aynı binada bulunuyor. 2000 bin öğrenci aynı binada eğitim görüyor. Anaokulu tek. Bölgede aktif tek cami var. 2. cami yeni yapılıyor. 

Erzurumun en kalabalık ilçelerinden bile büyük hale gelen Hilalkentli dertli ve bu durumdan sürekli yakınıyor. Ama bölgenin sahibi yok. Yetkililer bölgeye ilgisiz.   Belediyeciler bölgeyi unutmuş durumda. Sağlık yatırımları yok. 30 bin kişiye bir sağlık ocağı yeterli görülmüyor. Milli Eğitim arsa yok diyor. Ceremesini ve sıkıntıyı millet çekiyor. 

Bölgede yeterli okul olmadığı için bölge halkı çocuklarını şehirdeki okullara servisle göndermek zorunda kalıyor. Onlarca servis çocukları saatlerce diğer okullara taşıyor.

Hilakentin tek camii bölgeye yeterli gelmiyor. Özellikle cuma günleri yer olmuyor. Bölgede polis merkezi bulunmuyor.

Belediyenin yaptırdığı cami yanındaki çeşme 2 aydır akmıyor. ESKİ bölgede yok. 

Hilalkentten sanayiye direk bir yol yapılacağı söylendi ancak halen gerçekleşmedi.

Bölgede gecekondulara halen son verilmedi. 

Yollar halen şehir yoluna ve sokağına benzemiyor. 

Gençliğin ve kadınların faydalanabileceği ESMEK TOKİ alanında yapıldığı için ve burada sürekli polisiye sorunlar olduğu için halk çocuğunu Esmek'e göndermekten çekiniyor. Bölgede aktif oyun alanı ve spor salonu ve sahası yok gibi. Kışın arabaların park edebileceği kapalı park sorunu var. Bayanların çocuğunu alıp dinlenme amacıyla gidebileceği açık ve kapalı mekanlar yok denecek kadar sınırlı. Yapılan konutların hiçbirinin kapalı araç parkı yok. Kışın araçlar donup çalışmıyor.

Belediyelerin yeni başlattığı yenipark alanı kaplumbağa hızıyla sürüyor. 3 aydır yapılıyor ancak çalışma yeterli değil. Yaz bitince bitmeyeceği söyleniyor. 

Bölgede çocuklar araçların hızla geçtiği sokaklarda ve binaların içinde oynamak zorunda kalıyorlar.

Bölge halkı bölgeye acilen en az 2 ilkokul, 2 anaokulu, 1 İmam Hatip ortaokulu ve Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi istiyor. 

Bölge halkı belediyelerin bölgeyi terkedilmişlikten kurtarmasını bekliyorlar. Bölgede çok ciddi Hastane sorunu var. Hastaneye gitmek için şehrin diğer ucuna gitmek zorundalar. Sağlık merkezi yeterli hizmet vermiyor. Diş ünitesi yetersiz. Kan tahlili bile aynı gün sonuçlanmıyor. Bölgeye yeni bir hastane yapılmasının gerekli olduğunu söylüyorlar. 

Bölgenin 2. sınıf olmaktan çıkması için emek bekleniyor. Şehrin doğusu maalesef yıllardır ihmal edilyor.