Erzurum Toplum Yararına Program(TYP) kapsamında bin 900 kişi geçici istihdam edildi.

Devletin yoğun işsizlik dönemlerinde toplumda mesleği olmayan, uzun süre iş bulamayan, eğitim seviyesi düşük ve 35 yaş üstü vatandaşları yılın belli bir dönemi kamu kurumlarında istihdam etmeye yönelik başlattığı Toplum Yararına Program( TYP) başvuruları 27 Şubat’ta başlamıştı. Başvuruları sona ermesiyle birlikte kura işlemleri tamamlandı. Erzurum’da TYP programına başvuran 20 bin kişiden bin 900 kişi istihdam edildi. Listede ismini gören vatandaşlar sevindi, ismi olmayan vatandaşlar ise bir hayli üzüldü.

Erzurum genelinde belediye, kamu kurum ve kuruluşlarında 6 ay süreliğine istihdam edilmek üzere bin 900 kişinin alınacağı TYP programı için, iş arayan vatandaşlar İŞKUR binası içerisinde uzun kuyruklar oluşturdu. Pazartesi günü başlayan başvuruların ikinci gününde iş arayanlar onlarca vatandaş İŞKUR binasına akın etti. Cuma günü bitecek olan iş başvurusuna yaklaşık 8 bin kişinin müracaat etmesi bekleniyor.
Yoğunluk nedeniyle zaman zaman zor anlar yaşayan vatandaşlar, “İş bulabilmek için buraya kadar geldik. Başvurumuzu yapacağız ama bin 900 kişi alacaklarmış. Söylediklerine göre başvurular şimdiden 5 bini bulmuş. Umudumuz çok yok ama bekliyoruz” dediler.