Erzurum yeni sezona öğretmensiz mi giriyor? Yine vekil(ücretli) öğretmen arayışı başladı

1.İl dışı tayinlerle birçok öğretmen il içi ve il dışı tayinle şehri veya ilçeyi terketti. Ardından yazın yaşanan FETÖ operasyonu dolayısyla 500'ün üzerinde öğretmen de açığa alınınca birçok okulda ciddi rakamlarla öğretmen açığı ortaya çıktı. Birçok okulun branş öğretmeni şehir merkezinde dahi kalmadı. Şimdi de müdür yardımcılığı atamaları ile birçok öğretmen de müdür yartdımcılığına geçince açık iyice büyüyecek. İdareciler şaşkın. Okullarda ders programı nasıl yapıalcak diye kara kara düşünüyorlar.

MEB'in yapacağı 15 bin öğretmenden Erzurum'a ihtiyacının beşte biri gelmeyince okullar vekil (ücretli) öğretmenlere kalacak.Çok sayıda ilçe şimdiden vekil ilanına başladılar. Resmi sayfalarındna vekil öğretmen duyurusu yaptılar. 

Doğu'nun ve Erzurumda eğitimin en büyük sıkıntılarından olan tecrübesiz, kendilerini öğretmenden saymayan vekil öğretmenlerle eğitim gören öğrencilerden başarı beklenecek. Ücretli öğretmen aldığı ek ders ücreti ile asgari geçimini sağlayacak para almadığı için işine ne kadar önem verebilecek. Bir taraftan KPSS hazırlanacak diğer taraftan günlük ders çalışıp sınıfa gidecek. Peki ne kadar verim alacağız bu konu sürekli tartışılıyor. Çözüm yok.