Sözleşmeli öğretmenlerin sorunları bir türlü bitmiyor. Sitemize ulaşan bilgilere göre birçok ilde sözleşmeli öğretmenlerde sorunlar yaşanıyor. Bunlardan birisi de Erzurum.

Erzurum'da bazı ilçelerde sözleşmeli öğretmenlerin maaşlarını zamanında alamadıkları maaşların birkaç gün geç ödendiği, ders ücretlerinin 1 hafta hatta 10 gün geç ödendiği, doğum ve ölüm izni konusunda zorluklar çıkarıldığı belirtiliyor. Bazı illerde sözleşmelilerin eğitimlerinin başladığı ancak Erzurum'da bu eğitim seminerlerinin halen başlamadığı da gelen bilgiler arasında. Stajer ücretli öğretmenler yapılması gereken işlerin usulunca yapılmayıp sürekli savsaklandığını belirtiyorlar.

Bu konuda sendikalarında üyelerinin bu durumuna ses çıkarmadığı hatta üyelerle ve sorunlarıyla ilgilenilmediği de belirtiliyor.

Yakutiye ve birçok ilçedeki Stajer Sözleşmeli öğretmenler konunun MEM yetkililerince yakından takip edilip ve sorunlarıyla yakından ilgilenilip çözülmesini istiyorlar.

Diğer kadrolu öğretmenler gibi zamanında ve gününde maaş ve ders ücretinin ödenmesini, stajerlik eğitimlerinin zamanında yapılmasını, yaza bırakılmamasını, ölüm ve doğum izni gibi sosyal haklarından faydalanılma gibi konularda haksızlık yapılmamasını istiyorlar.

Bu konuda yetkililerden yazılı cevap gelirse sitemizde yayımlayıp duyuracağımızı belirtiyoruz.