483 yıl önce Pir Ali Baba tarafından başlatılan 'Binbir Hatim' geleneğini bu yıl da devam edilecek. Belirlenen camilerde gün boyunca hatimler okunacak. Bu gün yapılan törenle hatim geleneği bu sene de başlatıldı.

ÖĞ-DER Şube Başkanı Abdullah İkinci yaptığı yazılı açıklamada, "Bu güzel geleneğe Kuran seferberliği de denebilir. 7 den 77'e herkes 1 ay boyunca Kur'an-ı Kerim okuyacak. Manevi sigortalarımız bu sene yeniden yapılacak. Günahtan kararan ruhlarımız okunan Kuran hatimleriyle yeniden aydınlanacak. Rabbim Hayırlı ve mübarek etsin." dedi. 

Atlarına binen temsili 4 hafız, Pir Ali Baba türbesinden yola çıkarak şehrin dört bir tarafında Kuran okumaya başladı. Karla kaplı türbeye protokolle birlikte giden vatandaşlar Müftü Vekili Celal Büyük Hocanın okuduğu dualara amin diyerek 484’üncü ‘Binbir Hatim’ geleneğini başlattı.

Atlı hafızlar, 484’üncü ‘Binbir Hatim’ duasını başlattı

Merkez Palandöken ilçesine bağlı Dutçu köyündeki Pir Ali Baba’nın türbesinde düzenlenen törene Vali Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Müftü Vekili Celal Büyük ve çok sayıda davetli katıldı.

hatimler3880

Törende bir konuşma yapan Vali Seyfettin Azizoğlu, Kuran’ı Kerimin insanlık için hem bir şifa hem de rahmet olduğunu belirterek, “Yaklaşık 500 sene önce Pir Ali Baba Erzurum’da Erzurumlu insanların beladan, musibetten, depremden, afet ve kötülüklerden korunması için Kuran’ı Kerim’i 1001 hatim olarak başlatmış ve Erzurumlular bu geleneği 500 yıldır devam ettirmiştir. Kuran’ı Kerim’in mana ve ruhuna uygun olarak yapılan bu faaliyetin bundan sonra da yüzyıllarca devam edecektir. Bu rahmet ve şifayla Erzurum’da, ülkemizde ve bütün İslam aleminde belalardan, sıkıntılardan, savaştan korumasını niyaz ediyorum. Bugün islam coğrafyasında kan ve gözyaşı hakim. İnşallah bu 1001 hatimle bütün kan ve gözyaşı İslam coğrafyasında sona erer. İnşallah Halep’te ağlayan insanların gözyaşı diner” diye konuştu.

Yine güzel bir adeti yaşatmak için Pir Ali Baba’nın kabri başında toplanıldığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Güzel bir gelenek başlatarak ülkemizin, milletimizi ve Erzurumumuzun bekası ve geleceği için her türlü tabi afetlerden korunması, muhafaza altına alınması için binbir hatim geleneğini başlatmış. Biz de o güzel geleneceği devam ediyoruz. Kendisine Allah’tan rahmet ve ülkemizin ve milletimizin bekasını devamını diliyoruz. Allah hem ülkemizi hem milletimizi hem Erzurum’u her türlü kötülükten iç ve dış düşmanların şerrinden muhafaza etmesini diliyorum” dedi.

İbrahim Hakkı Konyalının “ Abideleri ve Kitabeleri ile Erzurum Tarihi “ isimli eserine göre bin 500’ü yıllarda yaşayan Pir Ali Baba tarafından başlatılan ve yaklaşık 500 yıldır devam eden ’Binbir Hatim’ geleneği 12 Aralık Cuma günü sabah namazında başlıyor. Bu sene 12 Aralık'ın akabindeki 17 Aralık Cuma yani bu gün başladı.

PİR ALİ BABA KİMDİR?
Pir Ali Baba'nın, hicri 945, miladi 1533 yıllarında yaşadığı tahmin ediliyor. Pir Ali Baba'nın yaşadığı dönem, Yavuz Sultan Selim ve oğlu Kanuni Sultan Süleyman'ın Osmanlı Padişahı olduğu yıllardır. Bu dönem Osmanlı Devleti'nin yükselme ve gelişme yıllarıdır. Bu yıllar aynı zamanda ilim, sanat ve edebiyat alanında büyük gelişmelerin olduğu ve günümüze kadar gelen kalıcı eserlerin oluşturulduğu yıllardır. Bu ortamda yetişen Pir Ali Baba, âlim, fazıl, zahit bir mübarek zat olup, o devrin büyük zenginlerindendir. Düzcü köyünde mutasarrıflık yapan Ali Baba, "Eğer her yıl 1001 hatim okursanız, Allahü Teala bu memleketi hususiyetle zelzeleden korur" diyerek maliki bulunduğu 8 köyden 4'nün gelirini, tamamen (meşayih ve ulemadan olan evlatları nezaretinde) Erzurum'da yılda bir defa okunmasını ihdas ettiği Binbir Hatimler'e vakf etmiş ve bu hatimler o günden sonra Erzurum'da sürekli okutularak, Birinci Cihan Harbi yıllarına kadar devam etmiştir.

O yıllarda meydana gelen bazı aksamalarla okutulamayan ''Binbir Hatimler'', bir süre sonra Erzurum Müftüsü Hacı Muhammed Sadık Solakzâde ve o zamanın Erzurum milletvekillerinden Mühirzâde Asım Efendi ile Zihni Bey tarafından yeniden okutulmaya başlandı. Mustafa Kemal Paşa'dan izin istihsal edilerek yeniden başlayıp devam etmiş ve günümüze kadar gelmiştir.
Pir Ali Baba'nın mezarı merkeze bağlı Tepeköy ile (Düzcü) Tuzcu köyleri arasında, Erzurum ovasına nazır kendi adını taşıyan Pir Ali Baba tepesi üzerinde bulunuyor.

ERZURUMDA EZAN SONRASI SELA OKUNMASI GELENEĞİ 

Erzurum, 23 Ağustos 1514’te Yavuz Sultan Selim’in bugünkü İran sınırlarında Maku şehri yakınlarındaki Çaldıran Ovası’nda yapılan savaşta Safevi hükümdarı Şah İsmail’i yenmesiyle Osmanlı Devleti’ne katılmıştır. Yavuz Sultan Selim kazandığı zaferle Safevi devletinin başşehri Tebriz’e girmiş, ancak ordunun yorgun ve huzursuz olmasından dolayı kışı geçirmek üzere İstanbul’a dönmüştü. Dolayısıyla Osmanlı ordusu savaşla aldığı birçok yeri tekrar Safevilere bırakmak durumunda kaldı.

Erzurum’da ve bölgedeki birçok bey, Yavuz Sultan Selim’in İstanbul’a dönmesinden sonra tekrar Safevilere katılmaya meyletmişlerdir. Yavuz’un Çaldıran zaferinden sonra Tebriz’den kendisine yazdığı fetihnameye karşılık Yavuz Selim’e bağlılığını ve iltifatını bildiren Erzurum beyi Sevindük Han, daha sonra Safevilere yakınlaşmaya meyledince Abdurrezak Türk’ün “Erzurum’un Kandilleri” kitabında yazdığına göre bu ikili tutum karşısında Pir Ali Baba ve Erzurum uleması bir araya gelerek “Burası şia değil ehlisünnet beldesidir.” diyerek, Erzurum’da okunan ezanların peşine salâtı selam getirilmesine karar vermişlerdir.

ÖNCEKİ YILLARDA HATİM OKUNAN CAMİLER. US ENEDE BÜYÜK DEĞİŞİKLİK OLMAZ.DEĞİŞİM OLURSA DUYURACAĞIZ.