Erzurum'da her yıl geleneksel hale getirilen Tarihi Tabyalar Yürüyüşü bu gün sabah saat 06.30 gibi başladı. Asri mezarlığın önünden tabyalara kadar yapılan yürüyüşe binlerce Erzurumlu ve Lise ve Üniversite öğrencileri katıldı.

139 yıl önce Nene Hatunların, Gül Ahmetlerin ve binlerce dadaşın yaptığı gibi bugün sabah namazından sonra Aziziye Tabyalarına yürüyerek birlik ve beraberlik örneği bir kez daha sergilendi.

Doğu'nun Çanakkalesi olarak tarif edilen Tabyalarda 1877-78 yıllarında Rus işgaline karşı Erzurum halkı büyük kahramanlıklar göstermiş. Tabyaları ele geçiren Ruslara karşı büyük bir direniş göstermiştir. Bu tarihi günde binlerce halk Sultan II. Abdulhamid'e, Gazi Ahmet Muhtar Paşaya, Sabah ezanı ile milleti uyandıran Müezzin Abdullah'a, Nene Hatun ve tüm şehitlere fatiha okuyup dua etti.

Tabyalarda yapılan törene Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu,Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof Dr Ömer Çomaklı, ETÜ Rektörü Prof Dr Muammer Yaylalı, Farklı STK'lardan çok sayıda temsilci,ÖĞ-DER Şube Başkanı Abdullah İkinci ve yönetimi, Şehirder Başkanı Murat Ertaş, Anadolu Gençlik Derneği'ne mensup çok sayıda öğrenci, Vuslat Vakfı Hoca ve talebeleri, okullardan ve kredi yurtlardan öğretmen ve öğrenciler ve binlerce vatandaş katıldı.

Bu sene 4.yapılan Tarihi tabyalar yürüyüşüne gençlerden yoğun katılım oldu. Nene Hatun Türbesi bölgesinde Şehitler anıtı önünde yapılan törende Erzurum Müftülüğüne mensup din görevlileri tarafından Kuran tilaveti yapıldı. Ardından Erzurum İl Müftüsü Celal Büyük Hoca tarafından güzel bir dua yapıldı. Erzurum BB. Mehteran takımı katılanlara mehter ziyafeti verdi.

12 Kasım Cumartesi yapılan bu tarihi yürüyüşle Erzurum Bir kaz daha birlik içerisinde olduğunu gösterdi. Farklı grupların,dernek,stk,parti vs herkesin Türk Bayrağı altında biraraya geldiği bu yürüyüşte herkes vatanı için hazır olduğunu bir kez daha dünyaya gösterdi.

 

Halk Tabyalara sığmadı. Tabyalarda torunlar dedeleriyle buluştu.

Halk Tabyalar yürüyüşünden sonra tarihi sergileri ve eski tabyaları ziyaret etti.

Tabyalarda Palandöken Belediyesi'nce yaptırılan şehitlikte halk şehitlere dua etti.

 12 Kasım 2016 günü sabah 6.30'dan 9.30'a kadar süren yürüyüş ve program tarihi günlerin bir kez daha hatırlanmasına vesile oldu.

Erzurum Eğitim Portalı ve Erzurum Sayfası olarak katılan, destek veren ve organize edenlere teşekkür ediyoruz.