Yeni Diyanet İşleri Başkanı Erzurumlu Olur mu?

1960 yılında Diyanet İşleri Başkanı olan Ömer Nasuhi Bilmen Hoca diyanet camiasında izleri olan büyük İslam alimidir. Gerek İstanbul müftülüğü sırasında gerekse Diyanet İşleri Başkanlığında iz bırakabilmiş büyük islam alimimizdir.

Mehmet Nuri Yılmaz da Erzurumludur yalnız döneminde kayda değer bir çalışma görülmemiştir. Hatta farklı kesimlerinde İslam toplumu üzerinde 28 Şubat entriklarına sessiz kalmıştır.

Şimdilerde yeni Diyanet İşleri Başkanı olarak adının geçmesinden memnun olduğumuz önemli bir isim var. Diyanet'in etkin ve faal çalışmasında büyük katkıları olabilecek bir isim. Diyanet camiasının da yakından tanıdığı bir isim.

Bu isim Prof Dr Mustafa Ağırman Hocadır.

Kendinin böyle bir talebinin olup olmadığını bilmiyoruz. 

İsmi daha önce Atatürk Üniversitesinde rektörlük içinde geçmişti.

Kendileri Sayın Cumhurbaşkanımızında yakından tanıdığı bir isimdir.

mustafa ağırman ile ilgili görsel sonucu

Ağırman Hoca diye anılan, uzun yıllar Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde İslam Tarihi alanında görev yapmış, yüzlerce hatta binlerce talebe yetiştirmiş, Fakültede derslere girmiş bu görevi sırasında sadece okul koridorlarında kalmayıp camilerde vaaz yapmış, il il ilçe ilçe dolaşmış, gece gündüz demeden İslamı ve İslamın Peygamberini topluma anlatmak için gayret sarfetmiştir. Halende bu gayretleri devam ediyor.

Ağırman Hoca, Erzurum'da ve Türkiye'nin en ücra köşesinde İslamı ve toplumu ilgilendiren bir program varsa koşmuş bir dava adamıdır.

İslamın toplum ve devlet planında yaşanması için ömrünü adamış bir isimdir.

Anlattıklarıya, yaşamıyla ve mütevaziliği ile gençliğe model olmuş bir bir Hocamızdır.

Diyanet ve İlahiyat camiasında en tanınan isimlerin başında gelir.

Ankara'da konuşulan isimlerden birisi olması Erzurum için gurur versilesidir.

mustafa ağırman ile ilgili görsel sonucu

Türkiye'de çok sayıda İlahiyat Hocası vardır ancak bu şekilde kendini gençliğe ve topluma adamış, fedakarlıklarıyla gençlik üzerinde iz bırakmış değerli br hocamızdır.

Kendilerinin Diyanet İşleri Başkanı olmak diye bir talebi olacağını düşünmüyoruz. Ancak sevenlerinin ve Erzurum halkının onu o makama layık gördüğünü söyleyebiliriz.

Diyaneti topluma açan, camileri yeniden eski işlevine dönüştürmeye çalışan, faaliyetleri ile İslam dünyasında Diyaneti marka haline getiren Mehmet Görmezden sonra düşük profilli birinin Diyanet'e başkan olması yanlış olur. 

Diyanet'in başına geçecek isim Fetö sürecinden sonra Fetö'nün ve fetövari yapılanmaların etkisini kıracak, diğer faydalı hizmetler yapan cemaatlerle içli dışlı olacak, toplumda yaşatılmayaçalışılan ayrılıklara karşı birlikteliği sağlamak için gayret edebilecek, İslam dünyasını dert edinecek, İslam dünyası ve Ortadoğuda koparılan Mezhep çatışmalarına karşı tedbirli olacak, İslam ümmeti anlayışını savunabilecek, Tv fetvacılığına soyunmuş hocalardan dini kurtarıp Diyaneti gerçek işlevine dönüştürecek birinin başkan olması gerekir.

mustafa ağırman ile ilgili görsel sonucu

Bunun yanında Diyanet çalışanlarının uzun yıllardan beri gelen sorunlarına çözüm üretecek birinin olması gerekir. Mehmet Görmez hocanının en büyük eksiklerinden birisi buydu.

Yukarıda saydığımız işleri yapacak diyaneti diyaneti daha fazla işlevselleştirecek ismin Prof Dr Mustafa Ağırman olabileceğini düşünüyoruz. Ağırman Hoca'nınToplumda dini hizmetler konusunda Diyaneti daha etkin hale getireceğine, toplumun sorunlarına çözüm üretme konusunda ismi geçen diğer adaylardan daha etkin olacağına inanıyoruz.

mustafa ağırman ile ilgili görsel sonucu

Yeni Diyanet İşleri Başkanı olacak isme şimdiden hayırlı olsun diyor çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Yeni dönemde 18. Diyanet İşleri Başkanı olarak Erzurumlu Prof Dr Mustafa Ağırmanla inşallah devam edilir diye de tememnide bulunuyoruz.

NOT: SİTE HABERİMİZE ÇOK YOĞUN İLGİ OLDU. ÇOK CİDDİ OLUMLU TEPKİLER VAR. PROF DR mUSTAFA AĞIRMAN'IN DİYANET İŞLERİ BAŞKANI OLMASINA DESTEK VEREN YÜZLERCE MESAJ VAR. SOSYAL MEDYA DA BİR ANDA EN ÇOK YORUMLANAN HABER OLDU.