Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Yusuf Tekin iki ay önce profesörlük ünvanı almıştı. Tekin böylece yeni uygulama ile profesörlük ünvanı aldıktan sonra en hızlı rektörlüğe getirilen isim oldu.

 

 

 

Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yusuf Tekin atandı.

YUSUF TEKİN KİMDİR?

yusuftekin1.jpg

Yusuf Tekin 1970 yılında Erzurum'da doğru ve İlk ve orta öğrenimini Rize´de tamamladı. Ayrıca Yusuf Tekin lisans öğrenimini 1989-1994 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde aldı.Bunun yanı sıra Yusuf Tekin Siyaset ve Sosyal Bilimler Alanında 1997 yılında yüksek lisans ve 2002 yılında doktorasını tamamladı ve 2007 yılında Siyaset Bilimi alanında Doçent unvanı aldı.

Mesleki kariyerine 1994 yılında Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Siyaset ve Sosyal Bilimler Anabilim Dalı´nda araştırma görevlisi olarak başlayan Yusuf Tekin, 2002 yılında Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümüne öğretim üyesi olarak atandı.

2010 yılında Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümüne öğretim üyesi olarak atanan Yusuf Tekin 2011 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığına Bakan Yardımcısı olarak atandı. Bunun ardından Doç. Dr. Yusuf Tekin 29 Mayıs 2013 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevine getirildi.

 

MİLLİ EĞİTİM MÜSTEŞARYUSUF TEKİN KİMDİR?
yusuf tekin ile ilgili görsel sonucu

Yusuf Tekin 1970 yılında Erzurum (Tortum) da doğdu.
 
yusuf tekin ile ilgili görsel sonucu

EĞİTİM
 
İlköğrenimini Rize İslam Paşa İlkokulu’nda orta öğrenimini Rize İmam Hatip Lisesi ´de tamamladı. Lisans öğrenimini 1989-1994 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde aldı. Siyaset ve Sosyal Bilimler Alanında 1997 yılında yüksek lisans ve 2002 yılında doktorasını tamamladı. 2007 yılında Siyaset Bilimi alanında Doçent unvanı aldı. Hoca olarak devam etmiş olsaydı Prof. unvanı almaya 6 aylık süresi kalmıştı.


milli eğitim müsteşarı yusuf tekin ile ilgili görsel sonucu

 


 
Doç. Dr. Yusuf TEKİN üniversitelerde ve sivil toplum kuruluşlarında 19. Yüzyıl Osmanlı modernleşmesi, Türk siyasal hayatı, Türk demokrasi tarihi, seçim sistemleri, anayasalar, insan hakları alanında dersler ve konferanslar verdi. Bu konularda yayınlanmış kitapları, akademik dergilerde, gazetelerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

Eğitimle ilgili alanlarda yaptığı faaliyetler şunlardır: Çalıştığı üniversitelerde Anayasa Hukuku, Türk Anayasa Hukuku, Türk İdare Tarihi, Siyaset Bilimi, Çağdaş Devlet Sistemleri, Modernlesme, Türk Siyasal Hayati, Çağdaş Siyasi Akımlar, İnsan Hakları gibi lisans ve yüksek lisans dersleri verdi. Siyaset Bilimi, Kimlik ve Vatandaşlık, Demokrasi ve Demokratikleşme, Anayasalar ve anayasaların yapım süreci, Modernleşme ve 19. Yüzyıl Osmanlı Siyasal Hayati, Seçimler ve Seçim Sistemleri, Türk Siyasal Hayati, Siyasal Kurumlar gibi konularda akademik dergilerde, haftalık dergilerde ve gazetelerde makaleler yayınladı, kitaplar yazdı.


milli eğitim müsteşarı yusuf tekin ile ilgili görsel sonucu

 Girişkenlik: Ruhunda var 

Vizyon: Uz görüşlü , Feraset sahibi

Eğitim sevdası: Fazlasıyla var

Eğitim geçmişi: Uzmanlık alanı siyaset 

Çalışanlarla ilişkisi: Nezaketli , seviyeli

Öğrencilerle ilişkisi: Samimi 

Bonkörlük: Sevdiklerine fazlasıyla

Reklam: Sevmez 

Başarı : MEB'in gelmiş geçmiş en çalışkan ve başarılı müsteşarı


milli eğitim müsteşarı yusuf tekin ile ilgili görsel sonucu


 
İŞ HAYATI
 
Mesleki kariyerine 1994 yılında Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Siyaset ve Sosyal Bilimler Anabilim Dalı´nda araştırma görevlisi olarak başladı. 2002 yılında Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü´ne öğretim üyesi olarak atandı. Aynı Fakültede 2007 yılına kadar Yardımcı Doçent olarak, 2007-2010 yılları arasında Doçent olarak çalıştı. Bu süre içinde Bölüm Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı, Dekan Vekilliği, Üniversite Senato üyeliği, Fakülte ve Enstitü Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.
 2010 yılında Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü´nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Müdür yardımcılığı görevine atandı.


milli eğitim müsteşarı yusuf tekin tayyip erdoğan ile ilgili görsel sonucu

SİYASİ HAYATI
 
2011 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığına Bakan Yardımcısı olarak atandı. Ardından 28 Mayıs 2013 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atandı. Doç. Dr. Yusuf TEKİN halen Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevine devam etmektedir. Geçtiğimiz günlerde ise müsteşarlık görevine ek olarak Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı olarak atandı. Siyaset Üyesi olduğu ve görev üstlendiği ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşları şunlardır:

Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma (Siyasallılar) Vakfı, Liberal Düşünce Topluluğu, Stratejik Düşünce Enstitüsü, Türk Sosyal Bilimler Derneği,Cihannüma 


milli eğitim  yusuf tekin ile ilgili görsel sonucu

ÖZEL HAYATI:

Doç. Dr. Yusuf TEKİN evli ve üç çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Onu anlatan kelimeler:  Yiğitlik, Nezaket , Feraset , Vefa ,Karizmatik ,