Sohbet uygulamalarının yükselişi sürüyor ve operatörlerin SMS ve görüntülü arama hizmetleri azalarak bitiyor. WhatsApp’ın da sahibi olan Facebook, sohbet uygulaması Messenger’a şaşırtıcı ve oldukça eğlenceli bir özellik ekledi. Bundan böyle sohbet odasında ikiden fazla kişi grup olarak görüntülü sohbet edebilecek.

Bu sevindirici gelişme bugün yaşandı. Sürekli kendini geliştiren Facebook Messenger, grup halinde görüntülü sohbet hizmetini yeni güncellemesiyle devreye aldı. Kullanıcılar, oluşturdukları Messenger gruplarında aynı anda görüntülü biçimde sohbet edebiliyor. Bunun için kullanıcıların tek yapması gereken, Messenger’da grubun içindeyken kamera ikonuna tıklamak. Böylelikle video sohbete giriş yapabilecekler.

Facebook, mesajlaşma uygulaması Messenger’ın iOS , Android ve masaüstü sürümlerinde grup içinde görüntülü görüşme özelliğini resmen başlattı. Devam eden görüntülü görüşme esnasında, bir defada en fazla 50 kişiye kadar kişi bu görüşmeye katılabilir.  Ancak aynı anda sadece 6 kişi ekranda görülebilir.

facebook-messenger

50 kişinin katıldığı görüntülü görüşme sırasında altı kişi görüntüde yer alırken, diğer kullanıcılar, dinleyebilir, yazılı mesaj, çıkartmalar, emojiler ve GIF aracılığıyla yanıt verebilir.

Mevcut bir grup görüşmesine atlayabilir veya yeni bir grup sohbeti oluşturabilirsiniz. Görüntülü sohbete girmek için ekranın sağ üst köşesindeki video simgesine dokunmanız yeterli. Tabi ki de bu katılımdan diğer katılımcılar haberdar ediliyor.

Grup görüntülü sohbetin yanı sıra Messenger, 3D maskeler, stil transferleri, sanat, çerçeveler, çıkartmalar, bir tuval ve daha pek çok özelliği de birlikte sundu.

Ne kadar pratik göreceğiz

Uygulama, sohbet sırasında baskın olan konuşmayı ekrana getirecek fakat bunun ne gibi sonuçlar doğuracağı belirsiz. Kısacası, sohbet odasında video görüşme içinde kullanıcı sayısının artması beraberinde bazı kullanım sorunları olabilir gibi görünüyor. Fakat siz yine de 4-5 kişilik sohbetleri rahatlıkla yapabilirsiniz gibi görünüyor.