Rusya'nın Türkiye Büyükelçisi Andrei Gennadiyevich Karlov'un suikasta uğrayıp hayatını kaybetmesinin ardından Krasnodar ile Fenerbahçe arasındaki maçın İstanbul ayağındaki rövanşı, Rus basınında gündeme taşındı.

Krasnodar Direktörü Hakuna Nurbiy, konuyla ilgili gelen soruya, "Türkiye'ye gitmekten korkmuyoruz. Rus Büyükelçi'ye olanlar elbette çok kötü. Ancak, Türkiye'de her şey aynı paralalde gidecek diye bir şey yok. Fenerbahçe harika bir kulüp ve güvenliğimizi sağlayacaklardır. Bundan şüphe etmeye gerek yok. Sonuç olarak bu bir futbol müsabakası." açıklamasını yaptı.

RUSYA PL BAŞKANI PRYADKIN DE KONUŞTU

Rusya Premier Ligi Başkanı Sergey Pryadkin, Krasnodar'ın Fenerbahçe ile İstanbul'da oynayacağı rövanş maçına gidip gitmeyeceği ile ilgili gelen sorulara yanıt veren bir başka isim oldu.

FK Krasnodar Fener ile ilgili görsel sonucu

İşte Pryadkin'e gelen sorular ve cevapları...

"Ankara, Türkiye'de Rus Büyükelçi Andrei Karlov suikasta uğradı. Krasnodar'ın da Türkiye'de bir maçı var. Ne düşünüyorsunuz?"

- Andrei Gennadyevich Karlov'u yakinen tanırdım. Arkadaşlığımız, Dışişleri Bakanlığı'nda bir memurken başlamıştı. Futbol kulüplerine çok yardım etmiştir. Ailesine bu nedenle taziyelerimi sunuyorum.

Benim görüşüme göre, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerde bazı sorunlar olabilir. Ancak, bunun futbola etkilerini bilemeyiz. Rusya Dışişleri Bakanlığı bu konuda bize tavsiyelerini verecek ve kararı aslında onlar vermiş olacak.

Bu trajik olayın ardından Türkiye'ye giden ilk futbol federasyonu biz olacağız. Türkiye ile hep harika, en üst düzeyde ilişkilerimiz olmuştur. Türk meslektaşlarımızla hep büyük bir uyum içinde çalışmışızdır. Terörizm, dünyanın her yerinde aynı ve terörizme karşı büyük bir güçle savaşmalıyız.

UEFA Avrupa Ligi son 32 turundaki Fenerbahçe - Krasnodar eşleşmesinde ilk maç 16 Şubat'ta Rusya'da rövanş ise 22 Şubat'ta İstanbul'da oynanacak.

"SON KARARI HÜKÜMET VE DIŞİŞLERİ VERECEK"

"Krasnodar kulübü ile bu konuda konuştunuz mu?"

- Krasnodar yönetiminde Vladimir Khashig ile görüştüm. Bu olayın sportif bir etkinlik olduğu üzerinde mutabık kaldık. Türk yetkililer, güvenliği sağlayacaklardır, bundan eminim. Daha önce dediğim gibi, Hükümetin ve Dışişleri Bakanlığı'nın görüşlerini aldıktan sonra net kararı alacağız.