Gece yemek yemenin zararları, pek çok kişi tarafından alışkanlık haline gelen gece yemeği kişinin sağlığını bozabiliyor. Özellikle kişilerin fazla kilo almasına neden oluyor ve gece boyunca yenilen yemek kişinin uykuya dalmasını zorlaştırıyor. Ancak çoğu kişi tarafından alışkanlık haline gelen bu durum adete kişilerde bağımlılık yapıyor. Gece yemek yemeden duramayan ve uyuyamayan kişilerin sayısı son günlerde git gide artış gösteriyor.

Özellikle akşam yemeğini erken saatlerde yiyen ve acıkan kişiler geceleri yemek yiyebiliyor. Bu durum kişilerde ödeme ve şişkinliğe yol açabiliyor. Ancak gece yenilen yemeğin kalorisi de bu çok önemlidir. Örneğin gece yatmadan yenilen bir kase yoğurt kişilerin rahat uyumasını sağlarken cildinin güzelleşmesine de neden oluyor.

Ancak gece yatmadan tüketilen ekmek ve yağlı besinler kişinin hem sağlığını bozuyor hem de sindirim sıkıntısı yaşamasına yol açıyor. Gece yatmadan önce eğer karnınız kıyıldı ise az kalori ama faydalı olan besinlerden yiyebilirsiniz. Bunun sağlık açısından hiçbir zararı olmayacaktır. 

Gece yatmadan önce veya uykudan uyanıp yemek yeme ihtiyacı hissediyorsanız bunu önlemek için bir çeşit alternatif çözüm yolu vardır. Eğer böyle bir alışkanlığınız var ise yatağınızın başucunda mutlaka su bulundurun. Acıktığınızı hissettiğiniz anda su içmeniz açlığınızı bastıracaktır.

Yatağınızdan kalkıp elma, armut veya salatalık gibi besinler yiyin. Bu sizin kilo almanızı engelleyecektir ve yemek yeme hissinizi giderecektir.

Ekmek ve karbonhidratlı besinler yerine meyve ve sebzelerden tüketebilirsiniz. Önceliğiniz her zaman az kalorili besinlerden yana olmalıdır.Bir kase yoğurt, bir bardak süt veya bir tane grisini tüketebilirsiniz.Gece acıktığınızı hissettiğinizde bu durumu dindirmek için meyveli sütler tercih edebilirsiniz. Bu durum için ballı muzlu süt seçimi ideal olacaktır.

Gece Yemek Yemenin Zararları

*Gece tüketilen yemekler ve yağlı besinler kişilerde sindirim sorunlarına neden olabiliyor.

*Gece yemek yemek kişinin metobolizmasını bozabiliyor.

*Kalp ve şeker hastalığı riskini arttırıyor.

*Obezite gibi kilo sorunlarına neden olabiliyor.

*Mide ve bağırsak sorunlarının oluşmasına neden olabiliyor.