Android sistem ile çalışan uygulamalar, son zamanlarda özellikleri ve fiyatlarının yanında sunmuş olduğu güvenlik sistemleri ile karşılaştırılmaktadır. Bu durum karşısında sessizliğini bozan Google ise piyasa içerisinde aktif olarak yer alan uygulamalar arasından en güvenilir olanlarını listeledi.

Günümüzde azımsanmayacak kadar telefon üreticisi vardır. farklı kategoriler içerisinde birbirinden farklı özelliklere sahip milyonlarca telefon şüphesiz ki Android sistemini kullanarak faaliyet yürütmeye çalışmaktadır. Çeşitliliğin fazla olması nedeni ile firmalar bünyelerinde yer alan uygulamaların güvenliklerini tam olarak sağlayamıyor. Zararlı yazılımlar konusunda güncelleme desteklerine göre açıklık bulunan Android sistemi içerisinde her telefon eşit bir statüde yer alamıyor.

Google'a göre Android ekosisteminin en güvenli akıllı telefonları:

Google
Google Pixel
Google Pixel XL
Nexus 6P
Nexus 6
Nexus 5X
Nexus 5

Motorola
Motorola Moto Z Droid

Oppo
Oppo A33W

One Plus
OnePlus 3

Samsung
Samsung Galaxy S7

Bq
Bq Aquarius M5

Vivo
Vivo V3 Max

LG
LG V20

Sony
Sony Xperia X Compact

Google, kendi payına düşen gereklilikleri yerine getirerek her ay güvenlik güncellemeleri yaparak üretici firmalara gerekli dosyaları göndermektedir. Bu güncellemeleri firmalarına uygun olacak şekilde düzenleyip güncelleştirmeleri yapan firmalar ise En güvenilir telefonlara sahip olarak gösterilmektedir. Bu anlamda marka ve modeller ile bir sıralara yapılacak olursak;