Uyku konusunda yapılan birkaç araştırmada, zihin ve sağlıkla ilgili belirtilere bakıldığında ideal uykunun yedi saat olduğu yönündedir. Yetişkinlerde ortalama 7-9 saat uykuya ihtiyaç vardır. Genelde altı saatten az uyuyanlar çalışkan ve etkin tiplerdir. Bazı kişiler için 5-6 saatlik uyku yeterli olurken, bazı kişiler ise 10-12 saat uyusalar bile dinlenmiş olarak uyanamazlar.

 

Fazla uyumak nasıl sağlığa zararlı ise az uyumanın da birçok sakıncası vardır. Uykusuzluk uykuya ihtiyacı ve meyli artırır. Uzun süre uykusuz kalmak hayvanlarda öldürücü olabilirken insanlarda zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açar. Araştırmalara göre yeterli süreden 20 dakika az uyuma bile ertesi günkü performansınızı ve hafızanızı kötü yönde etkilemektedir.

açabileceği bilinmektedir. Halk arasında; “Uyku bir kantar, uyudukça artar.”, “Uyku uyku getirir uyku ölüm getirir.” deyimleri aslında bir ölçüde doğrudur. Uykunun yeterli miktardaki azı karar fazlası zarardır.

Az uyumanın yanı sıra çok uyumanın da diyabet, obezite ve ölümcül boyutlara açabileceği bilinmektedir. Halk arasında; “Uyku bir kantar, uyudukça artar.”, “Uyku uyku getirir uyku ölüm getirir.” deyimleri aslında bir ölçüde doğrudur. Uykunun yeterli miktardaki azı karar fazlası zarardır.

İlla da kesin ve net uyku süremiz ne kadar olsun diye sorulacak olursa yaşa ve işe göre değişir. Sonuç olarak “Eğer sağlıklı bir uyku düzeniniz varsa, zaten fazla uyuyamazsınız. İhtiyacınız olan uykuyu aldığınızda istemsiz olarak uyanırsınız.” denmiştir

günde kaç saat uyumalıyız ile ilgili görsel sonucu

 

* Yeni Doğanlar: (0-3 ay): İdeal olan, yeni doğan bir bebeğin her gün 14 ila 17 saat uyuması fakat 11 ila 13 saat arası da yeterli olabilir. Yeni doğanların 19 saatten fazla uyumamaları tavsiye ediliyor.

* Bebekler (4-11 ay): Tavsiye edilen süre 12-15 saat arası. En az 10 saat uyku da yeterli olabilir. Bebekler asla 18 saatten fazla uyumamalı

* Yürümeye yeni başlayan çocuklar (1-2 yaş): Bu yaş grubunda olan çocukların 11-14 saat uyumaları tavsiye ediliyor fakat kabul edilen aralık 9-16 saat

* Okul öncesi dönem (3-5 yaş): Uzmanlar bu grup için 10-13 saat aralığını öneriyor. 8 saatten az, 14 saatten fazla uyku ise uygun görülmüyor.

* Okul dönemi (6-13 yaş): Uyku Vakfı, 9 ila 11 saat arası uykuyu tavsiye ediyor. 7 saatten az veya 12 saatten fazla uyku ise sağlıklı görülmüyor.

* Ergenlik dönemi (14-17 yaş): Tavsiye edilen uyku süresi 8 ila 10 saat arası. Uyku Vakfı, 11 saatten fazla ve 7 saatten az olmaması gerektiği görüşünde...

* Genç yetişkinler (18-25 yaş): BU yaş grubuna 7-9 saat uyku tavsiye ediliyor ve uyku süresinin 6 saatten az, 11 saatten fazla olmaması gerektiği belirtiliyor.

* Yetişkinler (24-64 yaş): Bu yaş grubuna genç yetişkinlerle aynı uyku süresi tavsiye ediliyor

* İleri yaş grubu (65 yaş ve üstü): Sağlıklı görülen uyku süresi günde 7-8 saat fakat bu sürenin 5 saatten az olmaması ve 9 saati de aşmaması tavsiye ediliyor.