MÜSLÜMANLAR MAHŞER PROVASI VE GÜNAHLARDAN KURTULMA DUASI İÇİN ARAFATTALAR

Müslümanların yıllık kongresi ve buluşma alanı olan Kabe ve Arafat, her renk,dil,ırk ve mezhepten insanların buluştuğu Hac ibadeti  için milyonlar Mekke'de. Hacılar Arefe günü Vakfeye durmak için Arafatta olacak. Yer yüzünde birliğini kaybetmiş, imamesi kopmuş, her gün onlarca müslümanın öldürüldüğü islam alemi, bu mazlum coğrafya'nın mazlum insanları olan müslümanlar yeniden diriliş ve yeniden büyük islam birliği için dua edecekler. Hemmaşşer provası yapılacak hem de günahlardan arınılacak. Dünya İslam birliğine muhtaç. Bu birliğin kurulması dünya müslümanlarının kurtuluş ümidi adeta. Bu gün dünya da batılılar NATO, BM adı altında birleşmiş ama müslümanların birlikteliği halen yok.

Müslümanların günahlarından arınma alanı olan Arafat, Hz Adem'in Hz Havva ile dünya buluştuğu cebel-i rahme, Peygamberimizin (sas) son konuşması olan Veda Hutbesi'ni 120 bin mülümana irad ettiği yer olarakta biliniyor. Her yıl hacca gidenlerin yapması gerekn bir farz olan Vakfe ibadeti Arafatta yapılıyor.

arafata hangi gün çıkılıyor ile ilgili görsel sonucu

Hac yapacaklar için Arafat'da durmak zamanıdır. Arafat'da durma zamanı Zilhicce ayının dokuzuna rastlayan Arefe gününün zeval vaktinden itibaren Kurban bayramı ilk gününün fecrinin doğuşuna kadar olan zamanın herhangi bir kısmıdır. Bu müddet içinde bir dakika dahi olsa, beklemekle bu farz yerine gelmiş olur.

arafata hangi gün çıkılıyor ile ilgili görsel sonucu

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklarda bulunan milyonlarca hacı adayı için heyecanlı bekleyişi sürüyor. Zamanlarının büyük kısmını Kâbe’de geçiren hacı adayları son Cuma namazını Kabe’de kıldıktan sonra Arafat’a çıkarak artık hacı olabilmek için beklemeye başladı. Milyonlarca hacı adayının vakfeye duracağı Arafat’ta ise hazırlıklar tamamlandı.
Arafat, Mekke’nin 25 km Güneydoğusunda bulunan bölgenin adı. Cebel-i Rahme dağının bulunduğu Arafat bölgesinde hacı adayları Kurban Bayramından bir gün önce Arefe günü vakfe yaparak hacı olacaklar. Diyanet İşleri Başkanlığı, Arafat’a çıkış için tüm hazırlıklarını tamamladı.

arafata hangi gün çıkılıyor ile ilgili görsel sonucu
Hacı adaylarına özel irşat programı…
Arafat’ta hazırlanan çadırlarda topluca sabah namazını kılacak olan hacı adayları için Diyanet İşleri Başkanlığı namazın ardından özel bir irşat programı düzenleyecek. Türkiye’den gelen karilerin Kur’an ziyafetinin ardından öğle ve ikindi namazlarını cem ederek kılacak hacı adayları, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in yapacağı duayla vakfeye duracaklar. Türkiye’den de canlı yayınlarla izlenebilecek Vakfe duasının ardından hacılar, Arafat sınırlarının açılmasıyla Müzdelife bölgesine intikal edecekler. Müzdelife’de akşam ve yatsı namazlarını cem ederek kılacak olan hacılar, Müzdelife vakfesinin ardından şeytan taşlamak için Cemerat bölgesine hareket edecekler. Şeytan taşlamanın ardından Mescid-i Haram’a giderek tavaf ve Sa’y görevini yapacak hacılar traş olarak ihramdan çıkacaklar.
Arafat’ta özel sağlık çadırları kurulacak…
Mekke hastanelerinde yatan hastaların Arafat’a ulaşımı doktorların kontrolünde sağlanacak. Arafat’a çıkamayacak kadar kötü durumda olan hastalar ambülanslarla Arafat’a çıkarılacak. Arafat’ta hastalar için özel bir sağlık çadırı da kurulacak. Sağlık çadırında acil müdahale, muayene, gözlem hizmeti ile yatarak tedavi gören hastalar için yataklı bir bölümün yanında eczane de bulunacak. Ayrıca, gezici ambulanslar herhangi bir sağlık problemiyle karşı karşıya kalan hacı adaylarına hizmet vermek üzere Arafat’ta bulunacak. Vakfenin ardından ambulanslar ve sağlık ekipleri Müzdelife ve Mina’da nakiller bitene kadar sağlık hizmeti vermeye devam edecek.
Arafat yolunda 120 noktada görevliler yol gösterecek
Arafat’a intikallerin sağlanması için gerekli tüm tedbirlerin alındığı servis ekibinde Arafat için 120 personel hizmet verecek. 24 saat hizmet verecek ekipler 120 noktada 120 personel ile tüm hacı adaylarının sağlıklı ve sorunsuz bir biçimde Arafat’a çıkışını sağlamaya çalışacak. Arafat’tan dönüşte kapılarda ve Müzdelife vakfesinin ardından çıkış kapılarında görev yapacak görevlilere ek olarak, Müzdelife vakfesinin ardından kafilelerin çıkışlara yönlendirilmesi ve kendilerine ayrılan kapıdan çıkmalarını sağlaması için dalgakıran ekibi görev yapacak. Müzdelife vakfesinin ardından Cemerata gidecek olan hacı adaylarına da bu görevliler yardımcı olacak. Gece karanlıkta görülebilecek fosforlu kıyafetler ve ışıklı tabelalar aracılığıyla Arafat çıkışında yönlendirmede bulunacak ekipler dönüş yolunda da hacılara eşlik edecekler.