Hazımsızlık Neden Olur?

Hazımsızlık temel olarak mide çeperindeki koruyucu tabakanın asit nedeniyle bozulmasıyla ortaya çıkar, tahriş ve ağrıya neden olabilir. Midede asit dengelerini bozan çeşitli nedenleri ise makalenin devamında, hazımsızlığın diğer tetikleyicileri ile birlikte okuyabilirsiniz.

Hazımsızlıkta ağrı, karnın üst kısmında ya da göğüste hissedilebilir. Öte yandan hazımsızlık çekenler en çok şişkinlik hissinden, sıkıntı veren bir tokluk ve doluluk hissinden veya mide yanmasından yakınırlar. Sık sık geğirme ve gaz çıkarma ihtiyacı hissedilir. Ağızda acı bir tat oluşur. Hazımsızlığın diğer belirtileri arasında bulantı, kusma ve iştah kaybı da sayılabilir.

Hazımsızlık ve mide yanması benzer nedenlerle tetiklenebilir. Hazımsızlık kişilerin farklı şekillerde ve başka başka nedenlerle şikayetçi oldukları bir deneyim olabilir. Nedenlerine baktığımızda stresten yeme hızına kadar uzanan pek çok ayrı etken görebiliriz. Bazen birkaç neden aynı anda hazımsızlık üzerinde etkilidir.

*Karnınızı sıkacak kadar dar giysiler giymeyin.

*Bir oturuşta çok fazla yemek yemeyin.

* Baharatlı yemeklerden kaçının.

* Turunçgiller ve domates gibi yüksek miktarda asit içeren gıdaları tüketmeyin.

* Sigara kullanmayın

* Alkollü içeceklerden uzak durun.

* Kafeinli ve gazlı içecekleri tüketmeyin.

* Yedikten hemen sonra yatmayın veya uzanmayın.

*Hızlı yemek yemeyin.

*Stresten uzak durun. 

Hazımsızlık Belirtileri

Hazımsızlık belirtileri ile kalp krizi belirtileri arasında bir benzerlik olduğu doğrudur. Ancak kalp krizinde terleme, göğüs, boyun, çene ve kol ağrısı, nefes darlığı gibi başka belirtiler de hazımsızlık belirtilerine eşlik edebilir.

Belirtiler normal gelmiyorsa doktorunuza başvurun...

Hazımsızlığa ne iyi gelir?

Yulaf Lapası: Kahvaltı veya atıştırma için idealdir. Midenizi sakinleştirir.
Tavuk: Derisiz tavuk veya hindi, yağsız proteindir ve sindirimi kolaydır.Mide kapağının kapanmasına yardım eder. Yiyeceklerin gastrik asitlerin yemek borusuna geri gelmesine engel olur.
Havuç: Pişmiş havuç ve diğer pişmiş sebzeler, çiğ tüketime göre daha kolay hazmedilir.Buharda haşlayıp tereyağsız veya sos ilavesiz servis edilmeleri idealdir.
Biyo Yoğurt: Bazı yoğurtlarda probiyotik bulunur.Bunlar bağırsaktaki dost bakterilere destek olur. Gıdaları kolay hazmetmenizi sağlar.
Rezene: Pişmiş ya da çiğ farketmez. İçindeki çekirdekleri çiğneyerek ya da demleyerek gaz sıkıntısından kurtulabilirsiniz.