Herkes karşı sadece MEB savunuyor ve neden uygulamaya devam ediyor?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sözlü sınavla ve sözleşmeli olarak ikinci kez öğretmen atamaya hazırlanırken, mülakata tepkiler çığ gibi büyüdü. Sosyal medya üzerinden ankete katılan 6 bin 437 kişinin yüzde 96’sı, “Mükakat mutlak torpildir” görüşünü dile getirirken, yüzde 4’ü “Kalite mülakatla sağlanır” yanıtını verdi.

Atamalarda mülakatlara herkes karşı ancak Bakanlık uygulamaya inatla devam ediyor. En büyük sendikalar Eğitim Bir Sen , Kamu sen, Eğitim Sen ve Türkiye'nin en büyük Öğretmen Derneği olan ÖĞDER, öğretmen adaylarının anne ve babaları ve öğretmen adayları mülakatla atanmaya karşı ancak bakanlık inatla mülakatla atamaya devam ediyor. Sadece öğretmen atamada değil idareci atamda da 3-5 dk lık mülakatların ve mülakat değerlendirme anlayışının torpili yaygınlaştırdığını söylüyorlar. 

ADAYLAR NE İSTİYORLAR

Öğretmenlikte mülakat sistemi kaldırılmalı deniliyor.

İdareci seçiminde mülakatın etkisi azaltılmalı deniliyor.

Bakanlık kör-sağır kesilip eğitim dalında herkesin karşı çıktığı mülakatla atanmaları tüm hızıyla devam ettiriyor. Peki Bakanlıkta Mülakatı Bakan mı istiyor yoksda Müsteşar mı?

Bu güne kadar onlarca mahkeme kararı olmasına rağmen MEB atama da mülakatı devam ettiriyor. En son Şube Müdürlüğü mülakatla atanması işlemi Danıştay'ca iptal edildi. MEB bundan da ders çıkarmış görünmüyor. 

ÖĞ-DER'İN TEPKİSİ

ÖĞ-DER Erzurum Başkanı Abdullah İKİNCİ, "Mülakat puanları komisyondan komisyona kişiden kişiye değişebilen subjektif bir değerlendirmenin sonucudur. Objektif olmayan ve 10 dakikada yapılan bu değerlendirme 4 yıllık eğitimi ve bir yıllık KPSS çalışmasını hiçe sayarak haksızlıklara yol açabilmekte aynı zamanda  adam kayırma ve liyakatsiz olanların işin başına geçmesine yol açabilmektedir. Çözüm Mülakat değil Liyakattır. İllada mülakat yapılacaksa Eğitim Fakültelerine alınırken Polis ve askerlikte olduğu gibi Mülakat yapılmalı. Yoksa 4 yıl fakülte bitirsin.KPSS'den en yüksek puanı alsın . Sonra öğretmen olamazsın de. Bu olmaz. Mülakatla eleme olduğu zaman farklı faktörler devreye girmektedir. Bu idarecilikte de aynıdır.

 

işte EĞİTİM BİR SEN 'in tepkisi

İŞTE KAMUSEN'İN Tepkisi

Kamu sen mülakatla atama olmamalı ile ilgili görsel sonucu

Öğretmen adayları neler istiyor

"KPSS puanı yüksek adaylar, mülakat puanları ile atama yapılması yüzünden çoğumuz mağdur olduk" diyorlar.

"KPSS puanı 67 mülakat puanı 97
KPSS puanı 65 mülakat puanı 99
KPSS puanı 70 mülakat puanı 100 gibi yüzlerce örnek çıkıyor karşımıza.
Kpss puanı 87 olan aday mülakattan 92 alırken
Kpss puanı 92 olan bir aday mülakattan 80’e düşürüldüğü için atanamıyor.
Mülakat tam anlamıyla bir hak mağduriyetine sebep oluyor.
Bizler sıkı güvenlik soruşturmasından geçip mülakatsız bir atama istiyoruz." diyorlar

Adaylar ayrıca Tercih hakkının 40 tercihten 20 tercihe düşürülmesi ise tam bir felaket, tercih hakkının eskisi gibi 40  tercih olarak arttırılmasını ve rahatça tercih yapabilmeyi istiyoruz." diyorlar.

'MÜLAKAT MUTLAK TORPİLDİR'

Bakanlık ikinci kez sözleşmeli ve sözlü sınavla öğretmen ataması yapmaya hazırlanırken, adaylar mülakata tepkilerini sosyal medya üzerinden gösterdi. Türk Eğitim-Sen, Twitter üzerinden “Mülakatlı sözleşmeli memur alımına ne kadar güven duyuyorsunuz?” diye sordu. 6 bin 437 kişinin oy kullandığı ankette katılımcıların yüzde 96’sı “Mülakat mutlak torpildir”; yüzde 4’ü ise “Kalite mülakatla sağlanır” yanıtını verdi. Sendikanın, “#MülakatKulHakkıdır” etiketiyle başlattığı kampanyaya da kısa sürede binlerce kişiden destek geldi. Etiket Twitter gündeminde 4’ncü sıraya yükselerek “trend topic” oldu.