Başörtüsü ve üniversiteliler hakında konuşma yapan, ardından hakkında soruşturma açılıp açığa alınan, daha sonra da görevine iade edilen İlahiyatçı İhsan Şenocak Hoca, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından göreve geri iade edildi ancak yeni bir göreve atandı. 

İlmi ve Fikri Araştırmaları Merkezi (İFAM) Kurucusu İlahiyatçı Dr. İhsan Şenocak hakkında, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından soruşturma açılmış, 27 Ekim 2017 tarihinde 'soruşturmanın selameti' gerekçe gösterilerek açığa alınmıştı.

İhsan Şenocak'ın açığa alınmasına sebep olan konuşmasında dikkat çeken bölüm;

"Kızın şu sokaktan geçip de okula pantolonla giderken yüreğin parçalanıyor mu senin? 18 yaşında kaşını aldıran kızın üniversiteye giderken o halde, yüreğin parçalanmıyorsa vallahi kıyamet günü cehennem seni parçalayacak. Allah'ın emanetini ne hale getirdin? Sevindin üniversiteyi kazanınca; ODTÜ'ye, Boğaziçi'ye gidince sevindin. Doktor olacak, mühendis olacak, 5 milyar aylık alacak, arabaya binecek, eşine mecbur olmayacak, mahkum olmayacak… Peki onlara sevindin; kot pantolonuyla erkeklerin bakışı arasında kızın yürüyor, delikanlılar arkasına takılmışlar, arkasından gidiyorlar. Yavrunu cehenneme attın cehenneme."

3 ay sonra Şenocak, geçtiğimiz hafta görevine iade edilmişti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Samsum Aşık Kutlu Eğitim Merki'nden görevli olan İhsan Şenocak'ayeni görev verildi. Şenocak, Sinop İl Müftülüğüne eğitim uzmanı olarak görevlendirildi. Kısacası Şenocak Hocanın bu tayini  sosyal medya da Sinop'a sürgün olarak değerlendirdi. 

Dr. İhsan Şenocak hocanın açığa alındığı iddia ediliyor... İhsan Şenocak kimdir?

İHSAN ŞENOCAK KİMDİR?
1974 yılında Samsun'da dünyaya geldi. İlkokuldan sonra hafızlık yaptı. 1994'te Samsun İmam Hatip Lisesi'nden 99'da Ondokuzmayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun oldu. Okul yıllarında muhalled usulde İslâmî ilimler okudu.

2002'de Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Haseki Eğitim Merkezi'ni bitirdi. 2004 yılında OMÜ İlahiyat Fakültesi İslâm Hukuku Anabilim Dalında "İslâm Hukuku'nda Taklit" konulu teziyle yüksek lisans yaptı.

ihsan şenocak hoca ile ilgili görsel sonucu

Aynı fakültede "İslâm Hukuku'nda Örfün Hükümlere Etkisi" adlı tezini tamamlayarak doktor oldu. Diyanet İşleri Başkanlığında farklı kademelerde görev yaptı.

1996 yılında Yedibeyza dergisini neşretti. 2005-2010 yılları arasında yayımlanan İnkişaf dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. Milli Gazete ve Yeni Şafak'ta müstear isimle dizi ve düşünce yazıları yazdı.

2008'de Tv5'de "köprü" programını hazırlayıp sundu. Ülke tv ve çeşitli kanallarda programlar yaptı.

Müstear isimlerle farklı türlerde çok sayıda yazı kaleme aldı. Kurucusu olduğu ve kısa adı İFAM olan İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi'nde tefsir, hadis, fıkıh, akâid, usûl, nahiv, mantık, kavâid ve makâsıd gibi temel ve yardımcı ilimler okutmakta, ayrıca araştırma merkezindeki hocalarla birlikte aylık ilim, fikir ve hareket dergisi olan Hüküm Dergisi 'nin ve İFAM‘ın aylık olarak Arapça neşrettiği "ألمجلة الحميدية/el-Mecelletü'l-Hamidiyye" dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapmaktadır.

Evli ve 3 çocuk babasıdır.