Tansiyon: İncir potasyum bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Potasyum tansiyonun (kan basıncının) dengelenmesine yardımcı olur. Düzenli tüketildiğinde tansiyonu ve buna bağlı olarak gelişen kalp ve damar hastalıklarını önler.

incir ile ilgili görsel sonucuKabızlık: Özellikle kurutulmuş incir bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı gıdalar arasındadır.


Diyabet: İncir, gıdalardan alınan şekerin sindirimini ve vücut tarafından emilimini yavaşlatır. Bu özelliği ile Tip-2 diyabet hastalarına öneriliyor.Kemik sağlığı: Magnezyum, kalsiyum ve K vitamini içeren incir kemiklerin güçlenmesini sağlıyor.Kalp sağlığı: İncir yaprakları trigliseritleri (kanda bulunan yağ formu) düşürür.Meme kanseri: İçerdiği lif sayesinde meme kanserine yakalanma riskini düşürüyor.Kolesterol: İncirde bulunan pektin (suda çözünen lif) sindirim sistemine girdiğinde fazla kolesterolü temizler ve vücuttan atılmasını kolaylaştırır.Akne: Ezilmiş taze inciri yüzünüze sürüp 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla temizleyin.1-2 adet kuru inciri 2 çay kaşığı balla sıcak suda karıştırıp için.