İsrail'e net tehdit: Uykusuz kalacaksınız! Kudüs intifadası başlıyor

İşgal devleti İsrail'in Kudüs'teki saldırıları üzerine açıklama yapan El Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyde, "Düşman Aksa’ya cüret eder ve Kudüs’e savaş açarsa küller altındaki közler hareketlenir ve Kudüs intifadasını ateşler." dedi.

İsrail ancak güçten anlar..!

5 Peygamberin yaşadığı İslamın 2. mabedi olan Mescidi Aksa'nın da bulunduğu Filistin toprakalrında yer alan Kudüs şehrinde İsrail işgaline karşı Mescidin ve kutsal toprakların müdafasını üstelenen filistinli yerli askerler yani filistin'in Kuvai Milliyesi olan mücahitler El Kassam Tugayları İsraili tehdit etti.

Kurtuluş savaşımızda Kuvai Milliye halk birlikleriydi ancak basit görülüyordu ve hafife alınıyordu ancak işgale karşı en büyük direnişi Kuvai Milliye yapmıştı. Şimdi filistin topraklarında yerli halkın desteklediği yerel birliklere El Kassam tugayları deniliyor. Bunlar kendilerini Filistinin Kuvai Milliyesi olarak adlandırıyor. Ve bu birliklerin İŞID gibi amerikan ve ingiliz destekli örgütlerle bağlantısı yok. İsrail bu birliklerden yaniEl Kssamdan çok korkuyor. Bu birlikler İsrailin korkulu rüyası.

Hamas Hareketinin silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, "Düşman Aksa’ya cüret eder ve Kudüs’e savaş açarsa küller altındaki közler hareketlenir ve Kudüs intifadasını ateşler." ifadelerini kullandı.

Açıklamada, İsrail’in Aksa ve Kudüs’e yönelik uygulamalarının "yankılarının, düşmanın yöneticilerini uykusuz bırakacağı ve Allah’ın izniyle yeni kahramanlıkları doğuracağı" belirtildi.

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü Mescid-i Aksa'da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı. Olayın ardından Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatan İsrail güçleri, Harem-i Şerif'in iki kapısını pazar günü açmış, ancak kapılara metal arama dedektörleri yerleştirmişti.

İsrail, Mescid-i Aksa'nın kapılarına kurduğu metal dedektörler vasıtasıyla Aksa Vakfı tarafından kontrol edilen Harem-i Şerif'te egemenlik sağlamak istiyor. 

iNTİFADA NEDİR?

İntifada, hareketlenme, silkinme, harekete geçme gibi anlamlara gelir. Filistinlilerin 1987'de işgalci siyonistlere karşı başlattıkları toplu kıyam bu adla adlandırılmıştır. İnsan kasabı Şaron'un Mescidi Aksa'yı kirletme teşebbüsünde bulunması üzerine 29 Eylül 2000 tarihinde yeniden patlak veren halk hareketi de Aksa İntifadası olarak adlandırıldı.

İntifada nedir?

Hamastan Abbas'a Tepki

Hamas, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, "İsrail ile güvenlik koordinasyonunu durdurmadan ve direnişi serbest bırakmadan "İsrail'le ilişkileri askıya almasının bir anlamının olmadığını belirtti.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, sosyal paylaşım sitesi Twitter'den yaptığı açıklamada, "Gazze'ye uyguladığı yaptırımlarla İsrail ile güvenlik koordinasyonunu durdurmadan ve direnişin elini İsrail'e karşı serbest bırakmadan Abbas'ın (İsrail'le ilişkileri askıya aldığı yönündeki) açıklamalarının bir anlamı yok." ifadelerini kullandı.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile İsrail arasında 1993'te imzalanan Oslo Anlaşması'nda yer alan maddelerden biri olan Filistin güvenlik birimleri ile İsrail arasındaki güvenlik koordinasyonu, Filistin güvenlik birimleri ile İsrail arasında bilgi alışverişinde bulunulmasını öngörüyor.

Etiketler: elkassam   kudus   için   tehdit   etti  

Yorumlar 0

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 2 = ?

habersistemim: buki