Vatandaş Ayasofya'nın açılmasını beklerken İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Taksim cami projesine onay verdi.

Caminin yapılacağı yerdeki dükkanların tahliyesi sonrası ruhsatlandırma aşamasına geçilecek.

KURUL ONAYI VERDİ

Taksim’deki cami projesine onay

CAMİ TABANI 900 METRE

Edinilen bilgilere göre, Kurul'un onayında geçen cami projesi bin 482 metrekarelik bir alanda hayata geçirilecek. Caminin taban oturumu 900 metre olarak projelendirildi. Taksim Camii için planlanan zemin üstü bina yüksekliği 20,70 metre, kubbe yüksekliği 9,6 metre, toplam mahya yüksekliği ise 30,3 metre. Planlanan yüksekliğin, cami alanına yakın iki kilisenin yüksekliğine denk olduğu öğrenildi. Caminin yapılacağı yer ise Taksim Sular İdaresinin hemen arkasında bulunuyor.

ALTINDA OTOPARK DA OLACAK

Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait arsa üzerine yapılması planlanan caminin üç kat altına 180 araçlık otopark ve konferans salonu yapılması da planlanıyor.

DÜKKANLAR TAHLİYE EDİLECEK

Taksim Cami projesinin Kurul onayından geçmesinden sonra, sıra; alanda bulunan dükkânların tahliyesine gelecek. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün yürüteceği süreçten sonra, ruhsatlandırma işlemi için Beyoğlu Belediyesi devreye girecek.

Taksim Cami ve Galatasaray Katlı Otoparkı'nın da içinde olduğu projelerin dayanağı olan 1/1000 ölçekli "Beyoğlu Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı Uygulama Planı" ile 1/5000 ölçekli "Beyoğlu Nazım İmar Planı", İstanbul 10. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti.

 

PROJEYE DAVA AÇILMIŞTI
"Kentsel Koruma Alanı" olarak 1993 yılında ilan edilen Beyoğlu için 2011 yılında belediye 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama Planı ile dayanağı 1/5000 Nazım İmar Planı'nı yürürlüğe koydu. Bunun üzerine Beyoğlu Semt Dernekleri Platformu, bu imar planlarının kendilerine sorulmadan hazırlandığını belirterek iptali için dava açtı.

Ayasofya ne zaman açılacak diye vatandaş soruyor?