2 Yıllık Ön Lisans Mezunları derslere girecek. 4 yıllıklar atama bekliyor

Eğitim keşmekeşi doğuda tüm çıplaklığı ile yaşanıyor. Şehir merkezlerinde birçok okul bile ancak ücretli öğretmen bulurken birçok ilçede ise 2 yıllık önlisans mezunları derslere giriyor.

SON GÜNLERDE çok sayıda, ücretli atanan öğretmenlerin listesi sanal medyada dolaşıyor. İşte bunlardan birisi de Çaldıran ilçesi. Sadece Çaldıran değil tabi Doğuda çoğu ilçe aynı sorunla boğuşuyor.

İlçe Müdürlükleri ve okul müdürlükleri bunalmış durumda. Torpille ücretli atama zaten tam bir problem. 

Öyle ilçeler var ki ücretli öğretmen bulamadığı için 4 yıllık herhangi bir bölüm mezunu kişileri rastgele branşlara görevlendiriyorlar. Hatta sıkıntının daha da fazla olduğu ilçelerde önlisans mezunu kişiler ücretli öğretmen oluyor. Ve biz bu kişilerden, öğrencilerinden ve verilen eğitimden başarı bekliyoruz.

4 yıllık binlerce mezun öğretmen adayı KPSS kazandığı halde atama bekliyor diğer yanda doğuda birçok ilçede okullar bomboş. Dersler böyle derme çatma kadrolarla doluyor. İdareciler program yapamıyor. Yapılan programlar günü birlik değişiyor. Çünkü her gün başka öğretmen göreve geliyor.

Biçok okulda her hafta mutlaka programlar değişmek zorunda kalıyor. Öğrenciler bir dönemde birkaç öğretmen değiştiriyor. İdareciler öğretmen kadrosunu tamamlayamadığı için veli ile öğrenci ile uğraşmak zorunda kalıyor.

Doğuda eğitim tam bir keşmekeş.

Bakanlık sözleşmeli ile sorunu çözmeye çalışsa da sorun çözülmüş değil. Çok sayıda okul halen boş. Acilen bölgeye yeni 20 bin öğretmen ataması yapılması gerekiyor.

VELİLER DURUMA İSYAN EDİYOR

Veliler duruma isyan ediyor. "Bizim suçumuz günahımız ne. Bizim çocuklarımız öğretmensiz. İlk hafta çok sayıda ders boş olduğu için çocuklar evlerine geri dönüyor. Gelen öğretmenler 2 yıllık eğitim alanında hiçbir eğitim almamış kişiler. Çocuklarımıza yazık oluyor. Hükümet konuya acilen çözüm bulmalı."

İŞTE ATAMA LİSTESİ

Otomatik alternatif metin yok.

MEB İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRÜ "İNSAN YETİŞTİRMEK ÇOK ÖNEMLİ"

Müdür bey doğru bir konuya temas etmiş ancak doğuda olmayan öğretmenle nasıl yetiştirilecek diye soruyoruz. Müdür beyin yazısına bir genç böyle yorum yazmış!

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİKLE İLGİLİ ÖNEMLİ TEKLİF. TIKLA OKU