Gıda emperyalizmi, yoğurdu da elimizden aldı

Bugün marketlerden satın aldığınız, 20- hatta 25 gün dayanıklı endüstriyel yoğurtların çoğunluğuna kıvamını artırması ve su tutması için jelâtin ekleniyor. Böylelikle uyanık üreticiler kazancına kazanç katıyor.

İlgili resim

Yine yoğurtlarda, kıvam artırıcı olarak genetiği oynanmış ucuz nişastalar kullanılmaktadır. Bu durumda eklenen nişastanın varlığı, ambalaja yazılmadığı için Çölyak hastaları için öldürücü olabilmektedir.

Market ömrü uzasın diye içerisine Jelatin katılıyor ve Ülkemizde kullanılan jelatinlerin %100'e yakının Avrupa kaynaklı olduğu ve bunalrın şüpheli olduğu belirtiliyor. Avrupada Domuz kemiğinden üretilen jelatinin ülkemizde kullanıldığını uzmanlar sölüyor. Bilinçli tüketici özellikle islami hassasiyeti olanlar market yoğurdu almıyor. Bilindik bir sütçüden süt alıp yoğurt mayalıyor. 

Gıda emperyalizmi, yoğurdu da elimizden aldı ile ilgili görsel sonucu

- Yoğurda, şeker yahut kanserojen olduğu bilinip İtalya tarafından da belgelenen Aspartam, Sakkarin gibi tatlandırıcılar da ilave ediliyor.
Sağlığınızı düşünüyor, haramlar ve şüphelilerden sakınmak gibi endişeniz söz konusu ise; sizde endüstriyel yoğurtları tüketmeyiniz!

Nohuttan yoğurt mayası nasıl yapılır?

Pastörize edilmiş, içindeki faydalı birtakım bakterilerden arındırılmış, bozulmasın diye Jelatin katılmış, uzun süre dayansın diye antibiyotik eklenmiş, yağı tamamen alındığı için yağlı olsun diye içine bitkisel yağ katılmış, Kaymak yerine sütle karıştırılmış margarin dökülmüş Market Yoğurtlarından kurtulmak için siz de deneyin. Size de kolay gelsin, Afiyet olsun.

Bir kaç yolu burada belirtmeye çalışalım:

1) Kaynamış nohut suyunu bir iki gün bekletip sütün içine birkaç damla koyun. İşte size ilk yoğurt. Sütün içine maya niyetine içinde bir süre nohut beklettiğimiz suyu koyabiliriz. Bu suyun rengi sarıya çalar ve gerçekten mayalama işlemine yardımcı olur. Ayrıca evimizde nohutlu ekmek yapıldığı dönemleri hatırlayalım, hiç ekmek mayası kullanılmazdı. Nohutlar içinde bekletildikleri su ile beraber una katılıp yoğrulurdu.

2) İncir meyvesi olgunlaşmadan ağaçtan koparıldığı an içerisinden çıkan süt mayalama işleminde kullanılabilmektedir.

3) Ilık yarım su bardağı sütü oda sıcaklığında bir yere ağzını peçeteyle kapatarak bırakın. 3-4 gün sonra (kontrol etmek lazım bu süre değişebiliyor) koyulaşıp yoğurdumsu tatsız bir şey olduğunu gördükten sonra bir gün buzdolabında bekletin. Sonra bunu 1,5 su bardağı ılıtılmış süte katıp ağzını ve üzerini örtüp 5-6 saat mayalanmaya bırakın (kıvamını kavanozun dışından gözlemleyin, kıvam oluşana kadar bekletin). Sonra ilk mayayı beklettiğiniz gibi bunu da bir gün buzdolabında bekletin. Ertesi gün yeniden 2 bardak ılık süte yarım su bardağı elde ettiğiniz yoğurdumsu maddeden ekleyin. Mayalanmaya bırakın.

En fazla 5 ya da 6. tekrardan sonra aynen market yoğurdu tadında harika bir yoğurt mayanız oluşacaktır. Yalnız özellikle paket süt kullanılmamalı. Çünkü peynirde de yoğurtta da nedense pekiyi kıvam vermiyorlar. Ev sütlerini tavsiye ederiz. İlk denemede mayanız oluşmasa bile umutsuzluğa düşmeyin tekrar deneyin. Sonuçta çok lezzetli bir yoğurdunuz olacaktır.

Yeniden aynı işlemle uğraşmamak için bir küçük kavanoza bir su bardağı miktarı mayalık ayırabilirsiniz

 

domuz jelatinli yoğurt ile ilgili görsel sonucu

 

Türkiye GIDA HAREKETİ BAŞKANI'NIN (KEMAL ÖZER)YOĞURT YAZISI 

Başta da ifade etmiştim. Ben endüstriyel yoğurt yemiyorum diye. Bunun birkaç nedeni var:

– Bugün satın aldığınız endüstriyel yoğurtların çoğunluğuna kıvamını artırması ve su tutması için jelâtin ekleniyor. Böylelikle uyanık üreticiler kazancına kazanç katıyor. Peki, jelâtin nereden elde ediliyor? Jelâtinin çoğunluğu domuz derisinden elde edilir. Bu sayede de bilerek ya da bilmeyerek tüketicilere domuz katkılı ürünler yedirilmektedir. Resmi verilere göre jelâtinin çoğunluğu Çin gibi ülkelerden ithal edilmektedir. Bu jelâtinler piyasaya “yenilebilir jelâtin” yahut da “sığır jelâtini” olarak sürülmektedir. Sığır jelâtini bile olsa bu durumda sığırın helal kesim olup olmadığı gibi tespiti imkânsız bir sorun ortaya çıkmaktadır.

 İlgili resim

– Yine yoğurtlarda, kıvam artırıcı olarak genetiği oynanmış ucuz nişastalar kullanılmaktadır. Bu durumda eklenen nişastanın varlığı, ambalaja yazılmadığı için Çölyak hastaları için öldürücü olabilmektedir.

– Yoğurda, şeker yahut kanserojen olduğu bilinip İtalya tarafından da belgelenen Aspartam, Sakkarin gibi tatlandırıcılar da ilave ediliyor.

Sağlığınızı düşünüyor, haramlar ve şüphelilerden sakınmak gibi endişeniz söz konusu ise; sizde endüstriyel yoğurtları tüketmeyiniz! Çözüm olarak tıpkı dedeniz, neneniz ya da babanız gibi sizde yoğurdunuzu evinizde kendiniz yapınız. Böylece sağlığınızı ve inancınızı koruyabilirsiniz.

En kötü köle, köle olduğunu farkında olmayan kölelerdir. Kapitalizm ve gıda emperyalizminin köleliğinden kendinizi azat edin.

domuz jelatinli yoğurt ile ilgili görsel sonucu

Size Sağlık ve Gıda Güvenliği’nin yoğurt tarifini vereceğim. Kim bilir içimizden birkaç kişiyi daha kurtarırız, tıpkı denizyıldızı kurtaran adam gibi.

GIDA HAREKETİ’NDEN DOĞAL EV YOĞURDU TARİFİ

– Tazı sağılmış sığır, manda, koyun yahut keçi sütü. (Paket süt ve pastörize sütten olmaz)
– Sütü ince bir süzgeç yahut temiz bir tülbentle süzünüz,
– Süt hacminin iki katı büyüklüğünde bir tencerede kaynatınız,
– Yoğundunuz kaymak oranı daha az olsun istiyorsanız oluşan kaymağı sütün üzerinden alabilirsiniz,
– Parmağınızı sütle temas ettirdiğinizde yanmayacak kadar sıcaklıkta (yaklaşık 80 derece) olduğunda,
  (Soğuk yahut ılık süt mayalanmaz) Bunun için süt kaynadıktan sonra 5-6 dakika soğutmak yeterlidir.
– Sütünüzü yoğurt yapacağınız kaplarınıza aktarın,
– Bir litre süt için yarım yemek kaşığı yoğurt mayası yeterlidir. (Yoğurt mayası: Daha önce doğal sütten yapılmış yoğurttur. Hazır yoğurtları maya olarak kullanmayınız)
– Bu mayayı sütün içine “besmele” ile karıştırınız
– Kabın etrafının sıcak tutmasını sağlayacak şekilde kalın yahut birkaç kat bez veya örtü ile sarınız
– 4 ile 5 saat dolayında bir süre bekledikten sonra örtüyü açınız. Buz dolabına koymadan önce 15-20 dakika dolap dışında bekletip sonra dolaba kaldırınız.
– Oluşan yoğurdu yeni yoğurt yapımında maya olarak kullanılabilir
– Yoğurdunuzu çörek otu ve dere otu ilave ederek yiyebilirsiniz
– Yoğurdun suyunu azla atmayınız. Yoğurt suyu B2 vitaminin deposudur.

Not: Yeni tebliğe uygun yoğurt üretmek için üreticilerin bir yıl süresi varken haber yaptığını zanneden bir muhabir gıda gibi ciddi bir meseleyi magazinleştirerek güya haberleştiriyor. Her haberiniz böyleyse vah memleketim vah.