Damar sertliğini ve tıkanmalarını engeller.
İdrar söktürücüdür.
Cildi güzelleştirir.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Göz sağlığı için hayati önem taşır.
Kemik gelişiminde, yapısında bulunan bazı maddeler nedeniyle oldukça faydalıdır.
Safra taşlarının düşürülmesinde, nefes darlığı ve bronşite faydalı olduğu bilinmektedir.
Anne sütünü arıtıcı özelliği bulunmaktadır. Çocukların beyin ve zeka gelişiminde etkilidir.
Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlar.
Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarının (Alzheimer) önlenmesinde olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.
Tahinde çok miktarda bulunan E vitamini ile tüm bu yararları da vücudumuza kazandırabiliriz….
E vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Vücuda enerji verir.
İki çorba kaşığı tahinde yaklaşık yarım kilo biftekteki kadar protein vardır.
Kendine has özel bir kokusu olan tahin, suyla temas etmedikçe uzun zaman bozulmadan saklanabilir.
E, C ve B vitaminleri açısından zengindir. Hücre yapısının bozulmasını engeller. Yaraların iyileşmesini hızlandırır

TAHİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Tahinin Kansere Faydaları: Kanser çağımızın en büyük tehditlerinden birisidir. Oysaki doğru ve dengeli beslenme hem kanser ile hem de diğer hastalıklar ile mücadele de önemli yer tutmaktadır. Yine tahin kanser ile savaşan en değerli nesin kaynaklarından birisidir. Hücre yapısını koruyan ve hücre sağlığını destekleyen özelliği sayesinde kansere karşı koruyucu özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Tahin sadece kansere karşı koruyucu görev üstlenmekle kalmayıp kanser hastalarının da tedavisi süreçlerinde tedaviyi destekleyici özelliği de bulunmaktadır. Kanser hastalığının tedavisi süresince kansere karşı etkinliği yapılan araştırmalar ile kanıtlanmış olan besinlerin tüketilmesine özen gösterilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Cardiologist with heart
Tahinin Kalp Sağlığına Faydaları: Damarların açılmasını ve damarlarda ki tıkanıklıkların giderilerek kan akışının normale dönmesini sağlar. Bu hem kalp sağlığını hem de vücut sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca ağır ilaç kullanımının vücuda vereceği olası zararların oluşmasının da önüne geçerek ilaçların yan etkilerini tolere eder. Yine radyasyonu tolere eden özelliği sayesinde sık sık radyasyona maruz kalanların bol tahin tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Tahinin Böbrek Sağlığına Faydaları: Tahinin sindirim sisteminin çalışmasını düzenlemesinin yanı sıra böbreğin görevlerini düzenleyerek idrarı söktürür. Vücutta biriken suyun ve toksinlerin idrar yardımı ile atılmasını sağlar.
Tahin Enerji Veririr: Tahin’in içerdiği besinler ve vitaminler bünyenin güçlenmesine yardımcı olduğu gibi enerji verici özelliği vardır. Vücudun kaybettiği enerjinin yeninden toparlanması için yardımcı olabilecek gıdalar içermektedir. Özellikle sporcuların düzenli olarak tükettiği bilinir.
Soğuk Algınlığına Tahin İyi Gelir: Tahin’in özellikle kış aylarında yaygın olarak tüketildiğini yeniden hatırlatmak isteriz. Bunun en önemli sebebi tahinin özellikle soğuk algınlığından kaynaklana grip, nezle ve öksürük gibi hastalıklara karşı vücudun direncini arttıran C vitamini açısından zengin olmasıdır. Tahinin içerdiği vitaminler bu hastalıklara karşı vücudun direncini arttırdığı gibi, hastalığa yakalanılması durumunda daha hızlı atlatmayı sağlayabilir. Bu yüzden kış aylarında en azından kafvaltılarda düzenli olarak tüketilmesinde fayda var.

Brain power

Tahin Zihni Açar: Tahin’in genel anlamda vücuda enerji verdiğini yazmıştık. Bunun dışında zihni açıcı özelliği vardır. Zihinsel yorgunluğun giderilmesine önemli ölçüde katkıda bulunabilir.
Tahin Hücrelerin Sağlığını Korur: Tahinin en önemli özelliklerinden bir tanesi de kan hücrelerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve çoğalmasına yardımcı olacak besinleri ve vitaminleri içermesidir. Hücre sağlığının korunması dışında tahin hasarlı hücrelerin onarılması esansında gerekli mineralleri de sağlar.
Tahin Anemi Hastalığına İyi Gelir: Anemi hastalığının bir çok nedeni vardır ama sağlık uzmanları en çok demir eksikliğinin anemi hastalığına neden olduğunu vurgulamaktadırlar. Tahin ise demir açısından çok zengin bir besin kaynağı olduğu için kansızlık sorublarını gidermeye yardımcı olabilir.

Anemia-

Tahin’in Kemik Sağlığına Faydaları: Özellikle yaşlanma sürecinde bazı hastalıklar vücudun direncini kaybetmesiyle birlikte ortaya çıkmaya başlar. Bu hastalıklardan en çok rastlananlardan bir tanesi de kemik hastalıklarıdır. Tahin kemik sağlığını koruyan başta demir, kalsiyum, bakır gibi mineraller açısından çok zengin olduğu için yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan kemik hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Bunun yanında çocukların sağlıklı kemik yapılarının oluşması için tahin tüketimini alışkanlık haline getirmelerini öneririz.
Protein Deposu Tahin: Protein vücudumuzun genel sağlığı açısından hayati önem taşır bu yüzden protein içeren besinleri yaygın olarak tüketiriz. Tahin protein açısından çok zengin bir besin kaynağıdır, hatta son zamanlarda bu konuyla yapılan bazı bilimsel araştırmalar tahinin içeriği protein miktarının fındık ve cevizden daha fazla olduğunu ortaya koymuştur.
Tahin Cilt ve Saç Sağlığı İçin Faydalıdır: Tahinin diğer kayda değer özelliği ise cilt ve saç sağılığına faydalı olmasıdır. Tahin aynı önemli bir antioksidan olarak cilt ve saç sağlığını korur. Cildin erken yaşlanmasına ve bir çok cilt hastalıklarına neden olan serbest radikallerin hareket kabiliyetini kısıtlayarak yaşlanmayı geciktirir.
Bunun dışında tahinin içerdiği bol miktardaki kalsiyum ve demir gibi bir çok mineral saç sağlığı açısından da hayati önem taşımaktadır. Tahinin bol miktarda içerdiği bu mineraller saç dökülmesini ortadan kaldırabilir ve saçların sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayabilirler. Bunun dışında saçların parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olabilir.

Tahin Yağının Faydaları:
Tahin yağı susamdan elde edilir ve ana maddesi susamdır. Susam Yağının faydaları ile tahin yağının faydaları bir birine çok yakın ve hatta aynısı diyebilir. Susam yağının faydaları hakkında yayınladığımız makaleye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Yine de bir hatırlatma olarak tahin yağının faydalarını kısaca şu şekilde sıralamak mümkün;
Tahin yağı özellikle cilt ve saç sağlığı için çok faydalıdır. Etkili bir antioksdian olduğu için cildin kırışmasını ve erken yaşlanmasını engelleyebilir.
Tahin yağı kan hücreleri yanında cilt hücrelerinin korunmasını ve sağlıklı bir şekilde büyümelerine yardımcı olan besinler içerir.
Tahin yağı saç köklerini güçlendirmenin yanında kepek sorunlarını çözmek için etkili bir tedavi sunabilir.
Saç ve cildin temzlenmesine yardımcı olabilir. Böylece tahin yapı saçların ve cildin sağlıklı bir şekilde hava almasını sağlar. Bu özelliği yatdımıyla cildin sağlıklı bir şekilde nemlenmesini sağlar ve bu da cildin yumuşak ve esnek kalmasına ciddi anlamda katkıda bulunurç
Özellikle kuru ciltlerde çok sık rastlanan dökülmelere engel olabilir.
Cilt enfeksiyonların karşı tedavi olarak kullanılabilir.
Cilt enfeksiyonların karşı tedavi olarak kullanılabilir.

Tahin Helvasının Faydaları:
Tahin helvasınon faydaları en az tahinin kendisi ve pekemezi kadar fazladır. Fakat bu noktada unutulmaması gereken bir nokta var. Tahin helvalarının hazırlandığı ortam ve hazırlanılış şekli sağlık açısından ve faydalarından maksimum derecede yararlanma adına çok önemlidir. Çok fazla şeker, glikoz ve kimyasal madde katılan tahin helvalarının sağlık açısından ne kadar faydalı olduğu tartışılır. Doğal yollarla ve sağlıklı ortamlarda hazırlanılan tahin helvasının sağlık açısından faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün;
Tahin helvası kalsiyum ve demir açısından zenhin olduğu için kemik sağlığının korunmasın ayradımcı olabilir ve kemik hastalıklarına yakalanma riskini zaltır.
Tahin helvası sindirim sistemi için faydalıdır. Kabızlık gibi sorunlarını giderilmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.
Tahin helvasının önemli özelliklerinden bir tanesi zayıflamak isyetenlere yardımcı olabilir. Bu özelliği kişiyi uzun süre tok tutmasıdır.
Tahin helvasının balgam söktürücü olduğu düşünülmektedir. Öksürüğe iyi gelir ve soğuk aldınlıklarının neden olduğu sorunları ortadan kaldırabilir.
Tahin helvasının mideyi rahatlatıcı özelliği vardır. İçerdiği vitamin ve mineraller mide sağlığı için büyük önem taşır.
Tahin helvasının egzama ve sedef hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir. Bunun dışında bazı alerjik hastalıklarının önüe geçebilir.
Tayin helvası cilt sağlığını koruduğu gibi sağlıklı saçlar için gerekli olan vitamin, mineral ve bileşenler içermektedir.

tahini-paste1_2753635b

Tahin Pekmezinin Faydaları:

Tıpkı tahinde olduğu gibi tahin pekmezi hücrelerin yenilenmesi için gerekli olan bir çok mineral ve vitamin içermektedir. Ayrıca etkili bir antioksidan olan tahin serbest radikallerin neden olduğu hasraların ortadan kalması için hücreleri desteklediği düşünülmektedir.
Özellkle çocukların gelişimi sürecinde en fazla ihtiyaç duyulan kaynaklardan bir tanesi de proteindir. Tahin pekmezi ise eprotein açısından bir çok besin kaynağından daha zengindir. Bu yüzden çocukların sağlıklı gelişmesi açısından tahin pekmezi tüketme alışkanlığı kazanmaları önemlidir.
Tahin pekmezi aynı zamanda vücuda enerji sağlayan besinler içerir bu özelliği sayesinde bünyenin dinç kalmasını sağladığı gibi kaybedilen enerjinin yerine gelmesine yardımcı olabilir. Ayrıca bu özelliği cinsel gücün artmasına yardımcı olabilmektedir.
Bir çok sağlık uzmanı tahin pekmezinin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azalttığını savunmaktadır.
Tahin pekmezinin sindirim sistemi için çok etkili bir besin olduğunu belirten sağlık uzmanları tahin pekmezinin çok iyi bir idrar söktürücü olduğunu belirtmektedirler. Ayrıca tahin pekmezinin başırsak sağlığına iyi geldiği ve kabızlık sorunlarından koruduğu düşünülür.
Tahin pekmezinin etkili bir antioksdian olduğuna inanıldığı için genel anlamda sağığımıza ciddi katkılarda bulunduğunu söylemek mümkün. Bir çok hastalığın nedeni olan serbest radikallerin hareket kabiliyetini kısıtlayan besinler içeren tahin pekmezi, böylece sayısız hastalığa yakalanma riskini de azaltmış olur.