İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Önümüzdeki süreçte 20 bin polis alımı gerçekleştirilecek." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Önümüzdeki süreçte 20 bin polis alımı gerçekleştirilecek. Bunların 10 bini, 19. dönemde özel harekat branşında eğitilip istihdam edilmek üzere KPSS şartı aranmadan, en az lise mezunu ve askerliğini son 3 yıl içerisinde yapmış adaylardan seçilecek." dedi.

Yeni polis alımları

Polis alımlarına ilişkin de açıklamada bulunan Bakan Soylu, "Önümüzdeki süreçte 20 bin polis alımı gerçekleştirilecek. Bunların 10 bini, 19. dönemde özel harekat branşında eğitilip istihdam edilmek üzere KPSS şartı aranmadan, en az lise mezunu ve askerliğini son 3 yıl içerisinde yapmış adaylardan seçilecek. Diiğer 10 bini ise polis memuru olarak eğitilmek ve istihdam edilmek üzere en az üniversite mezunu, 2015 veya 2016 KPSS puanı 60 ve üzeri olan adaylardan seçilecektir. Bu 10 bin kişinin 1000 kişisi kadın aday olarak ayrılmıştır." diye konuştu.

Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kardeşlerimiz ve bugün ülkemizin güzel cennet vatanımızın her yerinde her yöresinde, hizmet yapanlar 15 Temmuz'da o kutlu kıyafetlerin içerisinde hain bir şekilde başkalarının talimatlarıyla değil cumhuriyeti koruyan, demokrasiyi koruyan milletin namusunu ve onurunu koruyan ve bunun için kendisini feda edebilecek çok kıymetli arkadaşlarımız ve çok kıymetli kardeşlerimizdir. Düşmanlık besleyenler korksunlar. Şefkat bekleyenler de bu kardeşlerimizle kucaklaşsınlar."

Her şeyin geliştiğini polisin de gelişmek zorunda olduğunu belirten Süleyman Soylu, emniyet teşkilatının, her alanda gelişmeleri yakından takip edeceğini, ihtiyaç duyduğu personelini de bu bakış açısıyla eğiteceğini söyledi.

Terörle mücadele

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin birçok şeyi değiştirdiğine dikkati çeken Soylu, "Bu ülkenin güvenliği için çalışan her birim, ordumuz, kara kuvvetlerimiz, hava kuvvetlerimiz, jandarmamız ve polisimiz, hepimiz bu vatanın evlatlarıyız. Temel gayemiz vatanın selametidir ve bu uğurda ulaşabileceğimiz en yüce makam da şehadettir. Daha güçlü ve birbiriyle daha da kenetlenmiş bir devlet, emniyet, silahlı kuvvetler yapısına ulaşmış olmanın mutluğu ve güvenini hissetmemiz gerekmektedir." dedi.