Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, kanser ilaçlarının hastalara ücretsiz verilmesi konusunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilmesi sonrasında, hükümetin ve ilgili bakanlıkların çalışma yapacağını söyledi.
Kurtulmuş, yapılacak çalışmalar sonrasında kanser hastalarının ücretsiz ilaçlarına kavuşmasının mümkün olabileceğini dile getirdi. cumhurbaşkanı erdoğan katıldığı bir açılış töreninde, başbakan ve sağlık bakanı ile konuştuğunu "Kesinlikle, kanser dahi, ilaçları nereden gelirse gelsin, bunlardan kesinlikle ücret almamamız gerekir" dediğini ifade etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:, milyonlara müjde verdi. Erdoğan, Başbakan ve Sağlık Bakanı ile konuyu konuştuğunu, nereden gelirse gelsin kanser ilaçları da dahil ilaçlardan ücret alınmaması gerektiğini söylediğini aktardı.

"ONLAR ESKİ TÜRKİYE'DE KALDI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı bir hastane açılışında, vatandaşların artık özel hastaneden hizmet almak için servet ödemek, büyük borçların altına girmek, hatta rehin kalmak zorunda olmadığını belirterek, "Onlar eski Türkiye'de kaldı" dedi. İnsanların şimdi devlet hastanelerinde bile Avrupa'nın birçok özel hastanesinde olmayan hizmeti ücretsiz aldığını vurgulayan Erdoğan, "Başbakanımız, Sağlık Bakanımızla konuştuk. Dedim ki; kesinlikle kanser ilaçları dahil, bunlardan ücret almamamız gerekir. 'İşte bu yurt dışından geliyor'... Nereden gelirse gelsin. Biz kalkıp denizi aşacağız, gelip derede boğulacağız. Böyle bir şey olmaz" diye konuştu.

Aralık'ta bir şehir hastanesi daha açacaklarını kaydeden Erdoğan, hedeflerinin 30 büyükşehirde şehir hastaneleri açmak olduğunu ifade etti.