KANSIZLIK (ANEMİ)

Kanda kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar) bulunur. Bu kan hücrelerinin yapısında oksijenin taşınmasını ve bu hücrelerin kırmızı olmasını sağlayan hemoglobin bulunur. Nefes alırken akciğerdeki oksijen, bu hemoglobinin yapısına bağlanarak taşınır. Bu hemoglobinin kanda bulunması gereken miktarın altında olması sonucu kansızlık (anemi) ortaya çıkar. Bu olması gereken minimum değerler erkekte 13 g/dl, kadında ise 12 g/dl dir. Bunlar dünya sağlık örgütünün belirlediği değerlerdir. 6 yaşa kadarki çocuklarda 11 g/dl, 6-15 yaş arasında ise 12 g/dl’nin altında olması kansızlığın göstergesidir.

Dünyada kadınlarda görülme sıklığı yüzde 30-40, erkeklerde yaklaşık yüzde 20′ dir. Bu kansızlıklar arasında en çok görülen demir eksikliği anemisidir. Anemi hastalarının yaklaşık yüzde 90’ında görülür.

Kanımız temel olarak alyuvarlar (kırmızı kan hücreleri), akyuvarlar (beyaz kan hücreleri), trombositler (pıhtı hücreleri) ve proteinlerden oluşur. Bunların yanında birkaç kimyasal daha vardır ancak temel olan bu 4 bileşendir.

Kırmızı kan hücreleri kemik iliğinde üretilir ve her gün milyonlarcası kana karışır. Yeni gelen hücreler eskileriyle yer değiştirir ve bu devirdaim her an devam eder. Kırmızı kan hücrelerinin içinde çok önemli bir kimyasal olan “hemoglobin” bulunur.

Hemoglobin, solunum yoluyla alınan oksijeni kanla birlikle organlara taşımakla görevlidir. İşte “kansızlık” veya tıptaki adıyla “anemi” oksijeni dokulara ulaştırmakla görevli hemoglobin sayısı normalden az olduğunda ortaya çıkar.

Hemoglobinin az olmasının 2 sebebi olabilir. Birincisi, içinde yeterli miktarda hemoglobin bulunan kırmızı kan hücresi üretilememesi, ikincisi ise üretilen kırmızı kan hücrelerinde olması gerektiği kadar hemoglobin bulunmamasıdır.kansızlı ile ilgili görsel sonucu

Kansızlık Belirtileri

Yukarıda kısaca anlatmaya çalıştığım gibi kansızlığın ilk etkisi organlara ve diğer dokulara ihtiyaç duyulduğu kadar oksijen taşınamamasıdır. Tüm organlarımız fonksiyonlarını yerine getirebilmek için oksijene ihtiyaç duyar.

Ancak vücudumuz kansızlığın ilk dönemlerinde durumu telafi etme konusunda (kalbi daha fazla çalıştırarak) oldukça başarılıdır.

Yani kansızlık çok uzun bir döneme yayılarak geliştiyse veya hafif dereceliyse herhangi bir değişiklik fark etmeniz oldukça zordur.

Kansızlığın farklı nedenleri olabilir ve bu nedenlere bağlı olarak görülen belirtiler değişebilir ancak genel kansızlık belirtileri halsizlik, enerji eksikliği, hafif baş dönmesi, gözlerin kararması, nefes darlığıdır.

Kansızlığın en iyi çaresi ise B12 vitamini, folik asit ve en önemlisi demirdir.Kansızlık en başta kadınların sorunu. Demir eksikliği ile baş gösteren aneminin doğal ilaçları şunlar...

KARACİĞER: Karaciğer, sığır eti, süt, yumurta, peynir ve balık B12 vitamini açısından çok zengindir.

gerçek karaciğer ile ilgili görsel sonucu

Bu besinler içinde karaciğer ise tam bir demir ve B12 deposudur. Halk tabiriyle kan yapar.

SEBZELER: Koyu yeşil yapraklı sebzeler, folik asit zenginidir.

sebzeler ile ilgili görsel sonucu

Ispanak, brokoli, kuşkonmaz ise bol miktarda demir de içerdiğinden kansızlığa ilaç gibi gelir.

KEÇİBOYNUZU: Pekmezi kansızlığa çok iyi gelir. İyi bir demir deposudur.

keçi boynuzu ile ilgili görsel sonucu

Gün içinde 2-3 tatlı kaşığı yenir ise erkekler için iyi bir afrodizyaktır ve cinsel gücü artırır. Kadınlarda görülen anemi için çok yararlıdır.

ÜZÜM: Her ikisi de hem B12 vitamini hem demir açısından zenginidir.

üzüm ile ilgili görsel sonucu

DUT: Kansızlık çekenlerin bolca yemesi gerekir.

dut ile ilgili görsel sonucu

ISIRGANOTU: Isırganotu, kan yaptırıcı özelliği nedeniyle, kansızlığa karşı mutlaka kullanılması gereken bir bitkidir.

ısırgan otu ile ilgili görsel sonucu

Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış ısırganotu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve süzülür. Bu çay günde 3-4 bardak içilir.

ARSLANPENÇESİ: Çok fazla bilinmeyen arslanpençesi otunun çayı kansızlığa iyi gelir.

aslan pençesi ile ilgili görsel sonucu

Gün boyunca 3 bardak taze demlenmiş çay içilmesi önerilir.

Yağsız yoğurt

yağsız yoğurt ile ilgili görsel sonucu
Yağsız süt

yağsız süt ile ilgili görsel sonucu
Karalahana


Balık yumurtası

balık yumurtası ile ilgili görsel sonucu
Balık yağı

balık yağı ile ilgili görsel sonucu
Soya fasulyesi

soya fasulyesi ile ilgili görsel sonucu
Fasulye

fasulye ile ilgili görsel sonucu
Mercimek

mercimek ile ilgili görsel sonucu
Nohut

nohut ile ilgili görsel sonucu
Enginar

enginar ile ilgili görsel sonucu
Kuru erik

kuru erik ile ilgili görsel sonucu
Kuru üzüm

kuru üzüm ile ilgili görsel sonucu
Tofu

tofu ile ilgili görsel sonucu
Susam

susam ile ilgili görsel sonucu
Zeytin

zeytin ile ilgili görsel sonucu

SAĞLIĞINIZ İLGİLİ BAŞKA SORUNLARINIZ VARSA LİNKİ TIKLA