Türkiye genelinde Meteoroloji tahminlerine göre kar yağışı etkisini göstermeye başladı. Kar yağışının ülke genelinde etkili olması nedeniyle öğrenciler ve anne babalar 'tatil haberi gelecek mi' diye beklemeye başladı. 13 Şubat 2017 yani yarın okullar tatil olacak mı? İşte detaylar...

KAR HAFTASONU GELİYOR

Şehirde hafta sonundan itibarense kar bekleniyor. Tahminlere göre, cumartesi en düşük 2 en yüksek 5 derece sıcaklık ve karla karışık yağmur görülüyor.

Hava sıcaklığının ise pazar günü daha da düşerek en düşük 1 en yüksek 4, pazartesi ise en düşük 0 ile 3 derece arasında değişmesi bekleniyor. Söz konusu 2 gün kentte kar yağışının etkili olacağı tahmin ediliyor.

TÜM YURTTAN HAVA DURUMU TAHMİNLERİ

Cumartesi günü İstanbul başta olmak üzere birçok ilde karla karışık yağmur bekleniyor. Pazar günü ise kar etkili olacak. Türkiye, Sibirya üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girdi. Cumartesi akşamı ile çarşamba günleri arasında İstanbul'da soğuk hava, fırtına buzlanma, don ve kar yağışının etkili olması bekleniyor.

AKOM'dan alınan bilgilere göre, bugünden itibaren rüzgarın poyraz yönüne dönmesi ve kuzeyden taşımaya başlayacağı soğuk hava ile sıcaklıkların hissedilir derecelerde azalması bekleniyor. Haftasonu ise havanın daha da soğumasıyla sıcaklıkların 0 derece ve altına gerileyeceği tahmin ediliyor. AKOM'daki tahminlere göre İstanbul'da salı günü de aralıklı kar yağışı etkili olacak.

17-02/10/fft99_mf6506462.Jpeg

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, İstanbul'da yarın yağmurla başlayan hava, karla karışık yağmura dönüşecek. Pazar günü ise kar yağışı bekleniyor.

İstanbul'da pazar günü beklenen kar yağışının kuvvetli olması beklenmiyor. Kar yağışının örtü yapmayacağı bekleniyor. Soğuk hava İstanbul'da 6-7 gün boyunca etkili olacak. Bursa ve Çanakkale'de de ciddi bir kar yağışı beklenmiyor. Marmara'nın yüksek kesimlerinde kar etkili olabilir. Marmara'nın kuzeyi, Güney ve İç Ege, Doğu Karadeniz kıyıları, Burdur, Antalya'nın batısı, Kırıkkale, Yozgat, Kırşehir, Kayseri, Erzurum, Kars, Ardahan, Ordu ve Samsun'un doğu kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda hafif kar, yağış alan diğer yerlerde aralıklı hafif yağmur ve sağanak şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerimizde yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

Cumartesi günü Balıkesir çevrelerinde ve Marmara'nın kuzey kesimlerinde karla karışık yağmur geçişleri görülecek. Ege'nin güney kesimlerinde, Göller Yöresi'nde, Ankara çevrelerinde yağışlar bekleniyor. Sıcaklıklar yurt genelinde azalacak. Yağışların iç ve yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde, diğer alanlarda yağmur şeklinde olması tahmin ediliyor. İç Anadolu'nun güney kesimlerinde yağışların etkili olması bekleniyor. Yağışların Niğde çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde, Konya ve Güneydoğu Anadolu'da yağmur şeklinde olacak.

Karadeniz'in tüm kıyı hattı boyunca etkili olacak yağışlar soğuk havanın etkisiyle karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Pazar günü İstanbul'da hava sıcaklığının daha da düşerek en düşük 1 en yüksek 4, pazartesi ise en düşük 0 ile 3 derece arasında değişmesi tahmin ediliyor. Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman'da karla kaplı yüksek kesimlerde çığ riski bulunuyor.

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, havanın yarın sabah saatlerine kadar Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman'da parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sıcaklıkların mevsim normalleri civarında, rüzgarın ise değişik yönlerden hafif, yer yer orta kuvvette esmesi beklenen bölgede, gece ve sabah saatlerinde yer yer lokal olarak görülebilecek sis ve pus ile buzlanma ve don oluşabileceği öngörülüyor.

Kar örtüsünün yüksek olduğu dik ve eğimli yamaçlarda çığ düşme riski bulunduğundan, vatandaşlar ve ilgililerin yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor. Doğu Anadolu Bölgesi'nde Erzurum, Kars, Ardahan ve Iğdır'da aralıklarla kar yağışı bekleniyor.

Yarın okullar tatil mi? 13 Şubat 2017 kar tatili

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, bölgede havanın parçalı ve çok bulutlu, Erzurum, Kars, Ardahan ve Iğdır çevrelerinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sıcaklıkların mevsim normalleri civarında seyredeceği bölgede, rüzgarın değişik yönlerden hafif şekilde eseceği öngörülüyor.

Bölgede, gece en düşük hava sıcaklıkları, sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 10, Erzurum ve Kars'ta 9, Ağrı'da 7, Iğdır'da 6, Tunceli'de 4 ve Erzincan'da 2 derece ölçüldü. Gün içinde en yüksek sıcaklıkların Tunceli'de 6, Erzincan'da 5, sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 6, Erzurum, Kars ve Ağrı'da 2, Iğdır'da 1 derece olması bekleniyor.

Kar kalınlıkları da Ağrı'da 74, Erzurum'da 40, Kars'ta 27, Ardahan'da 16, Tunceli'de 11, Iğdır'da 12 santimetre ölçüldü. Yetkililer, bölge genelinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ile don olayı ve yer yer sis beklendiğini, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı da dikkatli olunması gerektiğini bildirdi.

İstanbul'da 13 Şubat Pazartesi okullar tatil mi? Meteoorloji kar yağışı uyarısı yaptı, gözler MEB ve il valiliklerine çevrildi. İstanbul Valiliği kar tatili açıklaması yaptı mı? İstanbul'da kar ne zaman başlayacak, ne zamana kadar devam edecek? Yurt geneli ve İstanbul kar yağışı haberleri ile olası kar tatili açıklamalarını haberimizde görebilirsiniz.