20 bin Öğretmen göreve başladı fakat bu sayıda sadre şifa olmadı. Birçok okulda ücretlilerle okullar idare ediliyor. Özellikle doğuda kırsal kesimde köy ve ilçelerde derslere giren öğretmenlerin önemli bir kısmı ücretli çalışıyor.

Ücretli öğretmenler asagari ücretin çok altında bir ücretle çalışıyor. 30 Saat derse giren bir ücretli öğretmen 1000 liranın altında ücret alıyor. Bu yüzden motiasyon ve haklar olarak öğretmen olmaktan çok uzak. Bu da eğitimde kaliteyi düşürüyor. 

Son KHK ile de çok sayıda öğretmen MEB'den ihraç edilince şimdi yeni öğretmen alımının artık kaçınılmaz hale gelindiği de görülüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın kasım ayı sonunda yeniden bir atama daha yapacağı konuşuluyor. Birçok ulusal gazetede konuyu gündeme getirmeye başladı.

Öte yandan 10 Ekim'de atanan yaklaşık 18 bin 500 öğretmenden geriye bin 500 kontenjan boş kalmıştı. Bakanlığın öğretmen ihtiyacını da dikkate alarak Kasım-Aralık döneminde 10.000-15.000 civarında yeni bir sözleşmeli öğretmen ataması bekleniyor. Dershanecilerden de yeniden atama yapılacağı da konuşulanlar arasında.

Atama Bekleyen öğretmenler sürekli mesaj atıp atama beklediklerini iletiyorlar.

Son söz Bakanlıkta ve gözler Milli Eğitim Bakanlığındna gelecek habere bakıyor.