Günlük olarak koltuk altınıza organik elma sirkesi sürerek koltuk altı terlemesini azaltabilirsiniz. Sirkeyi koltuk altınıza sürüp 5-10 dakika bekledikten sonra bol su ile durulayın ve deodorant kullanın.
Günde 1 bardak adaçayı terlemeyi azaltır.
Yatmadan koltuk altınıza limon sürmeniz gün içinde terlemeyi ve ter kokusunu azaltır. Sabah kalkınca koltuk altlarınızı ıslak bezle silip deodorant kullanın.
Duştan çıktıktan ve koltuk altlarınızı kuruladıktan sonra parmak uçlarıyla masaj yaparak bir miktar bebe yağı sürün. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra deodorant kullanabilirsiniz.
Aşırı terleme sadece stres, fazla kilo gibi sorunlardan ortaya çıkmamaktadır. Bazı durumlarda vücudun yaşadığı daha ciddi bir sağlık sorununa karşı mücadelesi de aşırı terlemeye yol açabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir doktora gitmeli ve aşırı terlemenin nedenini net olarak belirlemelisiniz.

Koltuk altı terlemesine bitkisel kesin çözüm

Gerekli malzemeler:

1 tane patlıcan,

1 su bardağı su,

Patlıcanın kabuklarını soyup kaynayan suyun içerisine atınız. 3-5 dakika kaynadıktan sonra, 30 dakika demlenmesini bekleyin. Günde 2-3 kez hazırlayacağınız bu bitkisel formülü, ılık olarak içiniz.

Ayrıca el ve ayak terlemesine pudra şekeri iyi gelir. Terleyen bölgelerinize pudra şekeri sürüp yarım saat bekleyin, ardından vücudunuzu pudra şekerinden temizleyin. Göreceksiniz ki terleme probleminiz yavaş yavaş ortadan kalkıyor.

Adaçayı: Her gün bir bardak adaçayı içmek normalden fazla terlemeyi engelleyecektir.

Adaçayı: ile ilgili görsel sonucu

Domates Suyu: Küveti doldurarak bu suya 3 bardak domates suyu ekleyin. Suda 15-20 dakika bekledikten sonra durulanın. Domates suyu da güçlü bir ter önleyicidir.

Domates Suyu: ile ilgili görsel sonucu

Geven (Astragalus) Çayı: Baklagillerden olan geven güçlü bir idrar sökücüdür ve vücutta biriken sıvının terleme dışında yollarla atılmasını sağlar. Günde bir bardak geven çayı içerek terlemeyi kontrol altına alabilirsiniz. İhtiyacınıza göre günde 2 bardaktan fazla olmamak üzere geven çayı içebilirsiniz.

Geven (Astragalus) Çayı ile ilgili görsel sonucu

Sirke: Koltuk altlarınıza elma sirkesi sürerek 20 dakika bekledikten sonra bol suyla yıkayın.

Sirke ile ilgili görsel sonucu

Limon: Gece yatmadan önce koltuk altlarınıza limon suyu sürerek terleme sonucu oluşan kötü kokuların ve gün içinde aşırı terlemenin önüne geçebilirsiniz.

Limon ile ilgili görsel sonucu

 

 

Yukarıda listelediğimiz koltuk altı terlemesine bitkisel çözüm yöntemleri dışında dikkat etmeniz noktalar bulunmaktadır. Sentetik kıyafetler teri tuttuğu için kötü kokuya neden olur. Bu nedenle pamuklu, vücudun hava almasına olanak veren kıyafetler, tişörtler giymelisiniz.

Koltuk altı kıllarını almak kötü kokuyu engelleyecek ve gereğinden fazla terlemeyi azaltacaktır. Deodorantlar mutlaka temiz koltuk altında kullanılmalıdır, eğer koltuk altlarınız temiz değilse deodorant bir süre sonra kötü kokuya neden olur.

Deodorant satın alırken içeriğinde alüminyum klorid bulunanlar arasından seçim yapabilirsiniz. Deodorantlar koltuk altı terlemesine çözüm sunmamakta ancak gün içinde kuruyan terin kötü kokusunu maskelemektedir.

Yanınızda küçük bir talk pudrası taşıyarak gün içinde çok terlediğiniz durumlarda kağıt havlu veya peçeteyle teri aldıktan sonra kullanabilirsiniz. Koyu renk kıyafet giyiyorsanız talk pudrası kullanmayın çünkü terlediğinizde kıyafetinizde beyaz lekeler oluşabilir.