https://kykbasvuru.kyk.gov.tr/Content/files/basvuru_kilavuzu.pdf?2 KILAVUZ İÇİN TIKLA


• Bu hizmetten faydalanmak için e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza, Mobil İmza veya İnternet
Bankacılığı ile Giriş yöntemlerinden birini kullanarak e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapabiliyor
olmalısınız. İşleminize başlamadan önce gerekli e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza veya Mobil
İmza’nızı temin etmelisiniz veya e-Devlet Kapısı’na entegre bankalardan birinin internet
bankacılığını kullanıyor olmalısınız. E-Devlet Şifrenizi PTT’lere kimliğiniz ile birlikte şahsen
başvurarak temin edebilirsiniz. Elektronik veya Mobil İmza temin etmek için ilgili hizmet
sağlayıcılardan veya operatörlerden bu hizmeti satın almalısınız.
Vergiler, Harçlar ve İşlem Ücretleri
• Bu işlem için herhangi bir ek ücret, vergi vb. alınmamaktadır.

KREDİ YURTLAR KURUMU yurt başvurularına öğrenciler büyük ilgi gösteriyor. Üniversiteyi kazanan ve yaşadıkları şehirden başka bir şehirde öğrenim görecek olan öğrenciler KYK yurt başvuruları ile üniversite hayatlarına rahat bir şekilde başlamak istiyorlar. Peki KYK yurt başvuruları için şartlar neler?

2016-2017 eğitim öğretim yılında merakla beklenen KYK yurt başvuruları ne zaman başlayacak? Bu soru bugünlerin en fazla merak edilenler sorularından biri olarak dikkat çekiyor. Zorlu ve stresli bir süreçten geçerek üniversite sınavlarına giren öğrenciler sınavların açıklanmasının aldıkları puanlara göre tercih işlemlerini gerçekleştirdiler. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından belirlenen koşullar göz önünde bulundurularak tercih yaptıkları listede yer alan üniversitelere yerleştirilen adaylar şimdi bambaşka bir telaş içerisindeler.

Belirli aralıklarla yapılan düşük miktardaki ödemeler hem öğrencilerin hem de ailelerin bütçelerini sarsmıyor. KYK yurt başvuruları yapan öğrenciler bu sürecin devamında KYK yurt sonuçlarını beklemeye başlayacaklar ve bu sonuçlara göre farklı alternatiflere yönelecekler. Başvuran sayısı oldukça yüksek olacağı için öğrencilerin KYK yurt yedekleri arasında kalma olasılığı da bulunuyor. Böyle durumlarda öğrenciler KYK yedek sorgulama ile durumlarını takip edebiliyorlar.

Yerleştirmeler sonrasında aileleriyle yaşadıkları şehirlerden ayrılarak farklı bölgelere giden öğrenciler eğitim-öğretim yılının başlamasından önce kalacak yer sorununu çözmek istiyor. Bunun için ilk akla gelen yöntem ise KYK yurt başvuruları sürecini takip etmek oluyor. KYK yurt başvuruları dönemini kaçırmak istemeyen öğrenciler, "KYK yurt başvuruları ne zaman?" sorusuna yanıt bulmaya çalışıyor. KYK yurtları pek çok bakımdan öğrencilerin ilgisini çekiyor. Bunların başında da KYK yurt ücretleri bakımından özel yurtlara göre oldukça uygun durumda olmasından kaynaklanıyor. Öte yandan yine KYK yurt ödemeleri, özel yurtlara göre daha bütçe dostu görünüyor.

KYK YURT BAŞVURULARI BAŞLADI!

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan yapılan yazılı açıklamaya göre, 2016-2017 eğitim öğretim döneminde Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı yurtlara yerleşebilmek için başvurular başladı.

KYK yurtlarında kalmak isteyen öğrenciler, 22 Ağustos 2016 Pazartesi günü saat 23.59'a kadar başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilecek.

Bunun için e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin nüfus cüzdanları ile PTT şubelerine giderek e-Devlet şifresi almaları veya diğer e-Devlet giriş yöntemlerinden birine sahip olması gerekiyor.

Hiçbir ücret ödemeden gerçekleştirilebilecek başvurulara ilişkin ayrıntılı bilgi, "www.kyk.gsb.gov.tr" internet sitesindeki "Başvuru Kılavuzu"ndan edinilebilecek.

Başvuru sırasında, 2016-ÖSYS ile örgün yüksek öğrenim programına kayıt yaptıran öğrencilerin "ÖSYM", 30 Haziran 2016 ve öncesinde bir örgün yüksek öğrenim programına kayıtlı olan öğrencilerin ise "ARASINIF" kutucuğunu işaretlemesi önem taşıyor.

Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından bilgilerinde değişiklik olan öğrenciler, başvuru süresinin sonuna kadar bilgilerini yine e-Devlet üzerinden güncelleyebilecek.

Başvuru sonuçları, yapılacak değerlendirmeler neticesinde "www.kyknet.gsb.gov.tr" internet sitesinden duyurulacak.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da başvuruların başladığını sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından duyurdu.

KYK BAŞVURULARINDA GEREKLİ BELGELER

KYK başvurularında şu belgelerin bulundurulması gerekmektedir:

1. Öncelik Belgesi (Önceliği Olanlar İçin)

Şehit ve gazi çocuğu, (Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak belge)
% 40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,( Tam teşekkülü hastaneden alınacak rapor)
Anne ve babası vefat etmiş olanlar,(Bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi)
Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar,(Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünden alınacak belge)
Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,(Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)
Anne ve/veya babası Gençlik ve Spor Bakanlığı (Merkez Teşkilatı) ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda çalışanlar veya Kurumdan emekli olanlar (Kurumdan alacakları onaylı belge)
Milli olmuş Amatör sporcular lisanslı (T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)
2014-2015 öğretim yılında yükseköğrenim öğrencisi olarak Kurumuza başvuran ve 13.05.2014 tarihinde Manisa Soma maden ocağında meydana gelen kaza nedeniyle babası vefat eden öğrenciler (ilgili Resmi Kurumdan alınacak belge)

2. 4 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf

3. % 40 ve üzeri engelli ebeveyni olanların (Tam teşekküllü hastaneden alınacak rapor)

4. Kayıt, kimlik, yurt ücreti ve depozito ücreti makbuz/ dekontu

5. 18 yaşından küçükler için Kurum internet sayfasından temin edilen ve doldurulan Aile İzin Onay Belgesi

6. Aynı öğretim döneminde yükseköğrenime başlayan kardeşe ait öğrenci belgesi, kayıt tarihinden itibaren bir ay içinde ibraz edilecektir.

7. Verilen süre içinde ilgili yurt müdürlüklerine kayıt yaptırmayan öğrenciler, haklarını kaybedeceklerdir.

KYK YURTLARINDA SİVİL ŞEHİT VE GAZİ ÇOCUKLARINA ÖNCELİK VERİLECEK

15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimine vatandaşların tepkileri engel olmuştu. Demokrasiye sahip çıkmak adına sokağa çıkan vatandaşlarımızdan bazıları şehit olurken, bazıları ise gazi oldu. Yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde bu vatandaşlarımızın çocukları için KYK düzenleme yaptı. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmelikte KYK yurtlarına başvurma ve barınma şartları yeniden düzenlendi. Buna göre herhangi bir öğrencinin yurtlarda barınabilmesi için en az asgari ücret düzeyinde ücretle sürekli işte çalışmaması veya sürekli geliri olmaması şartı aranırken, zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması şartı da getirildi. Ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminde şehit ve gazi olan ailelerin çocukları yeni düzenleme ile sivil şehit ve gazilerin çocuklarına öncelik verilecek. Yine köy korucularının çocukları da öncelikli olarak yurtlara yerleştirilecek.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARINDA NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

Burs / öğrenim kredisi başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılacaktır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde burs / öğrenim kredisi hakkınız iptal edilecektir.

İnteraktif başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyiniz.

Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan; burs/öğrenim kredisi almanızı engeller.

Kimliğiniz ile ilgili bilgileri, mutlaka nüfus cüzdanınıza bakarak cevaplayınız.

Bekar öğrenciler anne ve/veya babasına (evli öğrenciler ise kendilerine ve/veya eşlerine) ait aylık net gelirini tam ve doğru olarak yazmalıdır.

Burs ve öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilere ait bilgiler www.kyk.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecektir. Ayrıca adrese herhangi bir tebligat yapılmayacaktır.

KYK burs başvuru bitim tarihine kadar başvuru bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.

KYK YURT ÜCRETLERİ NE KADAR?

KYK yurt ücretleri merak edilen bir diğer konu. KYK yurtlarında ücret ödenerek kalınmaktadır. KYK yurt ücretleri ise yurdun fiziki yapısı ve barınma durumuna göre değişiklik göstermektedir. KYK yurt ödemesi aylık olarak yapılır. Bu ücretleri yurtlarda barınanların en geç ayın son günü 21.00'a kadar banka aracılığıyla ödemesi gerekmektedir. Öğrenciler, kayıt tarihine göre ödeyeceği yurt ücretini ve depozito miktarını, yayınlanması halinde Kurum internet sitesinden veya kaydolacağı yurt müdürlüğünden öğrenirler. Yaz okulu, staj gibi nedenlerle yaz aylarında nöbetçi yurtlarda kalan öğrenciler, asıl kayıtlı bulunduğu yurdun ücretini ödemeye devam eder. Yurtta barınmakta iken kendi isteği ile kaydını sildiren öğrencilerin tekrar başvurmaları ve yurtta boş yer olması halinde, o öğretim yılı için iki kat yurt ücreti alınarak yeniden yurda kayıtları yapılır. Öte yandan artık yıl öğrencileri ise %50 daha fazla yurt ücreti ödeyerek yurtlarda kalabilirler.

KYK BURS NEDİR?

Yurt içinde ve dışında yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen paradır.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yurt içinde ve dışında yükseköğrenim gören Türk gençlerini maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yükseköğretim kurumlarının normal öğrenim süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır. Öğrenim kredisi borcu, öğrenciye normal öğrenim süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat (Yİ-ÜFE) Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.