Kırklareli Sağlık Müdürü Ali Fatih Selvi, kurban etlerini dinlendirdikten sonra tüketilmesi gerektiğini belirtti. Selvi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nda şeker ve şekerli besin tüketiminin yanı sıra et tüketimininde arttığını ve bazı sağlık problemlerinin ortaya çıktığını söyledi.Özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp, damar, mide ve şeker hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini belirten Selvi, etlerin sindirimi zor olan besinler olduğunu dile

getirdi.

"Kesilen hayvanın eti tazedir" düşüncesine kapılmanın yanlış olduğunu ifade eden Selvi, "Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede, hem de sindirimde zorluğa yol açar. Kurban etlerini buzdolabında birkaç gün dinlendirildikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidir. Kurban Bayramı'nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli, kısıtlı miktarlarda tüketmeli ve aşırıya kaçmamalıdır." di̇ye konuştu.

Kurban etini ile ilgili görsel sonucu

KURBAN ETLERİNİN SAKLANMA YÖNTEMLERİ

Selvi, etin tüketim miktarının yanı sıra saklanmasının da önemli olduğunu bildirdi. Kesilen etlerin korunması ve saklanmasının insan sağlığı açısından önemine değinen Selvi, şöyle devam etti:

"Kurban etleri, büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılmalı ve buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta sıfırın altında 2 derecede birkaç hafta, eksi 18 derece derin dondurucuda ise daha uzun süreyle saklanabilir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi bazı mikroorganizmalar için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit eder. Çözünen et, hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır. Etlerin, oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil, yine buzdolabının alt bölmesinde çözünmesi sağlanmalıdır."