MEB, 2018'de 25 bin Öğretmen Ataması İçin Neyi Bekliyor?

400 bin öğretmen atama bekliyor. Atama bekleyen öğretmenler açıklama bekliyor. Ha bugün ha yarın derken Hükumet tarafından KHK ile karara bağlanan ''Şubat'ta öğretmen ataması yapılır'' kararına bel bağlayan yüzbinlerce öğretmen, hala MEB'den atamalara ilişkin bir açıklama alamadı.

Pazar günü öğretmen adayları İstanbul Bakırköy meydanında bir basın açıklaması yaparak hükümete ve bakanlığa seslenip bir an önce 40 bin atama duyurusunun yapılmasını istediler.

İlgili resim

Kısa süre önce 25 bin öğretmen alacağını açıklayan bakanlık atama duyurusunu halen yayınlamadı. Atanma bekleyen öğretmenler sabırsızlıkla beklerken bakanlık işi neden ağırdan aldığı bilinmiyor.

İnternet sanalda bakanlığa yakın isimler atama duyrurusunun Martta yapılıp atamanın yaza bırakılacağını belirtiyorlar.

Binlerce öğretmen adayı dört gözle öğretmen atama takviminin yayımlanmasını bekliyor. Fakat 2018 Şubat ayının ortalarına gelinmesine rağmen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen atama kontenjanlarını ve atama takvimi hale yayımlanmadı.

bakırköy atam basın ile ilgili görsel sonucu

Peki öğretmen atama kontenjanları ve öğretmen atama takvimi MEB tarafından ne zaman yayımlanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı MEB binlerce öğretmen adayını bekletmeye devam ediyor. Aylardır Şubat ayında açıklanacağı belirtilen öğretmen atama takvimi ve öğretmen atama kontenjanları bir türlü açıklanamıyor. Hal böyle olunca da atama bekleyen öğretmen adaylarının hayatlarındaki belirsizlik devam ediyor. Adaylar bu yıl atanıp atanamayacağının kaygısını yaşarken 2018 KPSS'ye de tam bir odaklanma ile çalışamıyor.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen 20 bin öğretmen atama takvimini incelediğimizde 17 Şubat 2017 tarihinde MEB tarafından öğretmen atama kontenjanlarının ve atama takviminin yayımlandığını görüyoruz. Yayımlanan ilana başvurular 15 Mart 2017 tarihi ile alınmaya başlanmış ve 13 Mayıs 2017 tarihine kadar mülakatlar tamamlanmıştı. Öğretmen atamasının yapılması ise Ağustos ayını bulmuştu.

Bu senede aynı uygulama yapılacak gibi.

Kasım ataması beklerken atama olmayacağını anlayan ve umudunu yitiren yüzbinlerce öğretmen Şubat ataması kesin olur diye binbir zorluklar içerisinde sabrederek bu güne kadar bekledi. Ancak MEB'den hala ses yok. Sosyal medya üzerinden sesini duyurmaya çalışan öğretmenler, fakülte, kpss, ÖABT için sarf ettikleri emeklerden neredeyse daha fazlasını seslerini MEB'e duyurmak için harcıyor. Ancak bakanlıktan hala ses yok. 

Seslerinin duyulmaması atama bekleyen öğretmenleri iyiden iyiye rahatsız ve tedirgin ediyor. Neredeyse hepisi Şubat öğretmen atamasnın yapılacağına inanmasına rağmen büyük endişeleri de içten içe yaşıyor; Ya atama olmazsa? KPSS yanacak, emekler boşa gidecek vs.vs...

Biz orasını düşünmek bile istemiyoruz. MEB'in bu güne kadar açıklama yapmamasında bir bildiği vardır diyerek atama olacağına olan inancımızı koruyoruz. MEB açıklama yapacaktır diyoruz ve buna inanıyoruz.

Ancak atamalar açıklansa da MEB'den beklenen öğretmen atamalarında kaç kadro açılacağı. Bu husus da atama bekleyen öğretmenler açısından büyük önem arz ediyor. 96 bin öğretmen açığı bakan tarafından açıklandı. Bu rakamların açıklanmasına karşın beklenen atama bu rakamların çok çok altında. Peki neden?

MEB neden 96 bin atama yapmıyor. Öğretmen mi bulamıyor? Ya da nitelikli öğretmen mi bulamıyor?

Hayır. Çünkü atama bekleyen öğretmenlerin hepsi modern eğitimden geçmiş, rüştünü ıspatlamış genç beyinlerden oluşuyor. Tüm camialarda olduğu gibi bu kriterlere uymayanlar da çıkacaktır. Ancak onların istisna olarak kabul ediyoruz. Bu kadar cevher varken ve hepsi dört gözle atama beklerken MEB neden hala 96 bin atama yapmıyor da 15 bin, 30 bin gibi rakamlar telafuz ediliyor. 
Sağlık bakanlığında da çok sayıda doktor açığı var. Ancak bakanlık atayacak doktor bulamadığı için açık kapatılamıyor. Ücretli doktorlar çalıştırılmıyor. İşte MEB'in atama yapmamasının en büyük dayanağı da burada ortaya çıkıyor. MEB yüzbinlerce öğretmen atama beklerken, onbinlerce öğretmeni ücretli olarak çalıştırıyor. Nasıl ki doktorluk asli meslek ise, yani nasıl ki doktorlar Sağlık Bakanlığı için asli unsur ise, yerine ikame edilecek unsurlar yok ise, öğretmenlik de MEB'in asli mesleğidir. Yerine ikame kabul edilmemelidir. Kısacası, bu kadar öğretmen atama beklerken MEB'in öğretmen açığı olmamalıdır.

Hatta, MEB 96 bin açığı kapatıp atama bekleyen öğretmenlere istihdam oluşturmalı ve eğitimin kalitesini yükseltmek için sınıflardaki öğrenci sayılarını düşürerek daha fazla öğretmen almalıdır. Ülkemizin şartları da ekonomisi de buna müsaittir. 

Kısacası; MEB atama bekleyen öğretmenlerin beklentilerine en kısa sürede cevap vererek Şubat öğretmen atamalarını açıklamalıdır. Bu işi Mart'a veya başka bir aya bırakmamalıdır. Aksi takdirde atama bekleyen gençlerimiz bundan çok zarar görecektir. Psikolojileri alt üst olacaktır. Bu gençlerin eninde sonunda MEB'e, dolayısı ile bu kutsal ülkemizin halkına hizmet edeceğini düşündüğümüzde artık bakanlığın naz yapmaktan vaz geçip bir an önce en az 40 bin öğretmen ataması açıklamasını bekliyoruz....

Erzurum Sayfasi/Türkiye Eğitim Portalı