Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü geçtiğimiz ay alan değişikliği işlemlerini tamamladı. Alan değişikliği duyurusu ve izin verilen alanlar bilindiği gibi dar kapsamlı oldu ve öğretmenlerin beklentilerini karşılamadı. Eğitim camiasında ve kamuoyunda alan değişikliği sonrasında hangi branştan kaç bin öğretmen hangi branşa geçti, alan değişikliği sonrasında branşlardaki norm durumu ne oldu ve benzeri soruların cevapları merak ediliyor.

Özellikle Sınıf öğretmenliği ve Özel Eğitim öğretmenliği branşlarındaki normlarda ciddi anlamda değişiklik olduğu, sınıf öğretmeni ihtiyacının arttığı ve özel eğitim öğretmeni ihtiyacının azaldığı biliniyor fakat istatistiki veriler henüz yok. MEB, önümüzdeki haftalarda 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için duyuruya çıkacak. Bu duyuru öncesinde İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünden hem alan değişikliği ile ilgili istatistiki veriler hem de tüm Türkiye geneli branşlardaki norm durumu bilgisinin paylaşılması bekleniyor.

Bilindiği gibi öğretmen atamaları branşlardaki ihtiyaç oranına göre yapılıyor. Konu ile ilgili olarak İKGM tarafından veya MEB'in değişik hizmet birimleri tarafından paylaşılacak belge, bilgi, haber ve dokümanı anında sitemizde bulabileceksiniz. Mebpersonel'i takip etmeye devam ediniz.

Mebpersonel.com / Kaynak