MEB ‘Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı. Yönetmeliğe eklenen geçici madde ise kafa karışıklığına neden oldu. Sosyal medyada bu durum TEOG'un bu yıl da uygulanacağı yönünde anlaşılsa da aslında öyle değil. 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde, bu yıl ilk defa liseye geçişte uygulanacak merkezi sınavla ilgili düzenlemeler dikkate alınarak güncelleme yapıldı. Yönetmelikteki güncellemeler bugünkü resmi gazetede yayımlandı. Yönetmelikte yer alan ‘nakil ve geçişler’ hakkındaki geçici madde ise kafaları tamamiyle karıştırarak yanlış anlaşılmaya neden oldu. "TEOG geri döndü" haberlerine neden olan ‘Geçiçi Madde 9’da, "Bu Yönetmelikte yer alan yerleştirme, nakil ve geçişlere ilişkin hükümler, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren ortaokul ile imam hatip ortaokullarının 8 inci sınıfını tamamlayıp ortaöğretim kurumlarına yerleşen öğrencileri kapsar. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ortaöğretim kurumlarında öğrenimlerine devam eden öğrencilerin nakil ve geçişleri; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yürürlükte olan Yönetmelik hükümlerine göre yürütülür.” ifadeleri yer aldı ve yeni sistemin bu yıl uygulanmayacağı şeklinde yorumlandı. Ancak durum öyle değil. Yeni sistem bu yıl uygulanacak fakat; 2018-2019 eğitim öğretim yılında 9. sınıfa başlayan öğrenciler, yani eski öğrenciler eski hükümlere göre nakil yaptıracaklar.

Gene okuma yazma bilmeyenler yanlış yorumlarla kafa karıştırıyor

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin de, konuya ilişkin Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Tekin, nakil ve geçişlerle ilgili geçici maddenin şu anda 8’inci sınıfta okuyup 9’uncu sınıfa yerleşecek öğrencileri kapsadığını vurgulayarak, eski sistemle liselere yerleşen öğrencilerin eski yönetmelik hükümlerine göre nakil yapacağını belirtti. İşte Tekin’in açıklaması:

"Ortaöğretim yönetmeliğindeki değişiklik yayımlandı. Gene okuma yazma bilmeyenler yanlış yorumlarla kafa karıştırıyor. Hep kötü niyetten kaynaklanıyor. Düzeltme gereği hissettim. Yönetmelik şu an 8. sınıfta okuyup 9. sınıfa yerleşecek bütün öğrencileri kapsıyor. Geçici madde ise nakil ve geçişleri düzenliyor. 2018-2019 eğitim öğretim yılında 9. sınıfa başlayan öğrencilerin nakil ve geçişleri. Yani eski öğrenciler eski hükümlere göre nakil yaptıracaklar demek. Daha açık yazayım: Yanlış arayanlar okuma yazma bilmiyor. Herhangi bir yanlışlık yok. Açıklamak istedim. Herkese hayırlı olsun."