Müsteşar Yusuf Tekin Erzurum'da Eğitimcilere konuştu.

      Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Bu gün geldiği Erzurum'da Eğitim Camiasıyla buluştu. Atatürk Üniversitesi Nene Hatun Kültür Merkezinde Eğitim Bir Sen'in düzenlediği 2023 Vizyonu'nda Eğitim ve Gençlik toplantısında konuştu. 

       Müsteşar Tekin gündeme ve eğitime dair önemli konulardan bahsetti. Tekin, Valiliği ziyaretinde Erzurum'da ilk defa bir okulun açılışından bahsetti. Tekin, Türkiye'de ilk olarak Kış Sporları Okulunun Erzurum'da kurulacağını belirterek, "Bu okulda olimpiyatlara sporcu yetiştireceğiz" dedi.

İl Valiliğine ziyaret

      Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı  Yusuf Tekin,  Erzurum Valisi  Seyfettin Azizoğlu'nu makamında ziyaret etti.  Erzurum  Valisi Azizoğlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek kentteki eğitim öğretim alanındaki ihtiyaç ve faaliyetlerden bahsetti.

      Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı  Yusuf Tekin ise konuşmasında  Erzurum'a müjde verdi.Türkiye'de ilk olarak Kış Sporları Okulunun  Erzurum'da kurulacağını belirten Tekin, şöyle konuştu: "Erzurum'da inşallah farklı bir ortaöğretim kurumu daha planlıyoruz. Daha önce ilk defa ilk örneğini  Futbol Federasyonuyla yaptığımız futbol lisesi.

Bunu da kısmet olursa  Erzurum'da hem EYOF için hem diğer olimpiyat oyunları için burada yapılan kış sporları tesisleri için atıl kalmaması, yeterince kullanılamadığına dair eleştiriler, hem tesisleri aktif hale getirmek hem de  Türkiye'de olimpik branşlardaki sporcu ihtiyacını karşılamak üzere Gençlik Spor Bakanlığıyla yaptığımız protokol çerçevesinde bu yıl burada kış sporları üzerine uzmanlaşmış hem ortaöğretim bir lise hayatiyete geçireceğiz bu da  Türkiye'de kış sporları alanında ilk olacak.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

      Bir tane futbol lisesini yaptık, bir de bunu yapacağız, bu da çok önemli proje bizim için. Ümit ediyorum ki  Riva'daki futbol lisesi nasılsa  Fatih Terim hocayla bunu planlamıştık, 4- 5 yıl sonra büyük kulüplerde oynayan önemli futbolcularımız, milli takım altyapısındaki futbolcularımız buradan yetişecekse bundan sonraki olimpiyatlarda bu liseden yetişecek çocuklarımız ülkemizi,  Erzurum'u temsil edecekler. 

Müsteşar Tekin geldiği Erzurum'da resmi ziyaretler kapsamında Valilik ve Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti.

Erzurum'un eğitim ve eğitimci Sorunları 

Erzurum'da eğitim camiasından birçok eğitimci keşke sayın müstaşarımız bizlerle toplantı yapıp bizlerle görüşüp sorunlarımızı dinleyeseydi. Erzurum'un eğitim sorunları ve eğitimcilerin sorunları konusunda müsteşarın gelişi bir fırsat ama bu ziyaret pozitif kullanılmıyor dediler. Müstaşarın Eğitim STK'larıyla biraraya gelmemesinin ziyarette önemli bir eksiklik olduğu belirtildi.

Eğitimcilerin sık sık dile getirdiği Eğitim ve Eğitimci sorunları

Birçok okulda ikili eğitim devam ediyor.

Okullar ihtiyaçları için ödenek bekliyor. En temel ihtiyaçlar bile mevcut imkanlarla karşılanamıyor.

Birçok okulun bünyesinde ortaokul İHO'lar, sığıntı olarak devam ediyor.

Birçok ortaokulda personel - hizmetli sorunu yaşanıyor. MEB isteğe kulak tıkıyor. 

Kız İHL ortaokulu birçok ilde bulunduğu halde şehrimizde bulunmuyor.Kız İHO isteniyor.

MEB'in STK'larla yeteri kadar birlikte çalışılmadığı STK'larca şikayetler çokça dillendiriliyor.

Rabi Hatun Kız İHL;'de 40 kişilik sınıflarda eğitim yapılıyor. MEB velile ve öğrencilere kulak tıkıyor.

Mülakatla öğretmen atamasına eğitim camiasının büyük çoğunluğunun karşı çıktığı belirtiliyor. Atamalarda "Mülakatı" eğitimciler kartvizitli atama diye nitelendiriyorlar

Sözleşmeli Öğretmenlerin çok sayıda sorunları var.

Sözleşmeli öğretmenlerin maaş ders ücrtleri geç yatıyor.

Sözleşmeli öğretmenlerin kimlik kartlarına sözleşmeli öğretmen yazılması yerine sadece öğretmen yazılmalı deniliyor.

Birçok okul ücretli öğretmenlerle eğitime devam ediyor.

Okullarda milli ve manevi değerler ve değerler eğitimi ile ilgili çalışmalar yeterli yapılmıyor. Öğrencilerde uyuşturucu,sigara ve alkolalışkanlıkları artıyor. 

Okul önlerinde ve çevresinde çok sayıda güvenlik sorunu var. Özellikle riskli büyük  okullarda Okul güvenlik birimi oluşturulması isteniyor.

Okul müdürleri kendilerine değer verilmediğinden dert yanıyor.

Okularda rehberlik hizmetlerinin yeterince yapılamdığı vurgulanıyor.

Birçok okulda iş bilmez torpilli idareciler öğretmenlerle geçinemiyor.

Merkez İHL'nin bölünmesi isteniyor. 100'ün üzerinde öğretmenin görev yaptığı okulun idari olarakta bölünerek (Kız - Erkek) kalitenin artırılması erteleniyor.

İlçe MEB ve Okulların internet sayfasını aktif kullanmadığı güncellemelrde ciddi sorunların olduğu görülüyor.

İl ve İlçe idarecilerinin sık sık okul ziyaretlerine gitmesi ve öğretmenlerle toplantıların artırılarak eğitimcilerin motivasyonunun artırılması isteniyor.