MEB Müsteşarı Yusuf Tekin Gitti. Sıra ekibinde mi?

Milli Eğitim Baklanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin bugün yaptığı açıklama ile Bakanlıktaki 5 yıllık Müsteşarlık görevinden ayrıldığını açıkladı. Üniversitede ki görevine döneceği belirtiliyor.

Tekin,  Değerli mesai arkadaşlarım, kıymetli dostlarım, "Bu süreçteki katkılarınızdan ötürü her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyor, varsa bir hakkım hepinize helal ediyor ve sizlerden de helallik diliyorum. Bu vesileyle, görevine yeni başlayan değerli arkadaşlarıma da başarılar diliyorum. Allah memleketimizin ve aziz milletimizin yolunu her daim açık etsin. Şunu bilmenizi isterim Bireysel ve mahrem gerçekliğimin bu türden bir aleniyet kazanmasını haklı kılan ve size yönelmeme yol açan şey sadece masum ve samimi bir duygu: Yani helalleşmek arzusu…" diyerek ayrıldı.

Uzun süredir Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı yapan Yusuf Tekin tek adam görüntüsü ile 5 yıldır bakanlıkta etkili oldu. Çok şey yapmaya çalıştı. Ama MEB, en çok tartışılan kurum olmaktan kurtulamadı. Atamalarda torpili, kayırmayı engellemedi aksine zemin hazırladığı yönünde bakanlık uygulamaları hakkında çokça eleştiriler aldı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan birçok kez MEB uygulamalarını sert dille eleştirdi. Buna rağmen yapılan yanlışarın düzeltilmesi konusunda somut gelişme görülmediği görülünce yol verildiği söyleniyor.

Sivil topluma mesafeli duran,istişareyi sadece yandaşlarla yapan görüntüsü veren, "Liyakati değil sözlü ve mülakatı idame ettirip torpili yaygınlaştıran", "bakanlığı kendi iradesi ve görüşleri" ile "yanlış yönlendiren" öğretmen atamalarda mülakatı inatla devam ettiren Tekin'in ayrılması birçok kesimde sevince yol açtı. Sosyal medya da yaptığı açıklamanın altına yorum yazan çok sayıda eğitimci ayrılıştan dolayı memnuniyetlerini belirttiler.

Yusuf Tekin proje okullarının birçok tematik lisenin sahibi olarak tarihe geçse de bu liselerin öğretmen atama şekli büyük tepki topladı. Bu okullarda Okul Müdürü istediği öğretmeni seçip bakanlığa teklifi ile atamasını yaptırdı.Liyakati olanları değil yandaşları bu okullara doldurduğu belirtiliyor. Bu durum torpil ve kayırmacılığı ortaya çıkardığı gerekçisi ile büyük tepki gördü. Eğitimciler "Proje okullarına öğretmen atama da liyakati değil adamcılığı ortaya çıkaran bu öğretmen seçme sisteminin sona ermesini istiyoruz" diye çokça yorumalr yazdılar ancak bakanlığa duyuramadılar.

"Kendisi Milli Görüş tabanından geldiği halde Milli Görüşçülere bakanlıkta üst görevler vermedi. Sürekli gözden uzak etikisiz görevlerde tuttu. ÖĞ-DER gibi Türkiye'nin en büyük öğretmen derneğini muhatap bile almadı. Bir kez dahi ziyaret edip görüşmedi." diye çMilli Görüş tabanından çokça tepki aldı. 

Yusuf Tekin'in Bakanlıkta ki görevinden ayrılmasından sonra keyfi tutumları ile büyük eleştiriler alan bazı bürokratlarının da ayrılacağı kanısı yaygın. Bazı bürokratların masalarını şimdiden toplamaya başladığı konuşuluyor. 

Yeni Bakanın önce bakanlıkta ardından il ve ilçe müdürlüklerinde de büyük revizyona gideceği Ankara'da çokça konuşuluyor. 

Tekin giderken sosyal medyadan yaptığı açıklama