TEKİN, "Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik unvanı performansa dayalı verilecek" dedi

Öğretmeni kendi içerisinde aktif hale getirecek performans sistemi hakkında önemli açıklama yapıldı. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin uzman öğretmenlik sınavı hakkında açıklama yaptı. Yusuf Tekin Uzman Öğretmenlik yazılı sınavına bağlı değil öğretmen performans sistemine dayalı bir kariyer planlaması uygulamasının hayata geçirileceğini ifade etti.

Uzman öğretmenlik sınavı yapılacak mı, en son 10 yıl önce yapıldı. Diğer öğretmenlere haksızlık olmuyor mu’ sorusunu cevaplandıran Müsteşar Yusuf Tekin, öğretmen kariyer basamakları konusunun sık sık dile getirilen gündemdeki konulardan birisi olduğunu belirtti.

KARİYER İÇİN SINAV YOK

MEB Müsteşarı açıklamasında 10 yıl önce yapılan sınav benzeri sınavlarla uzman öğretmen, baş öğretmen unvanlarının verilmeyeceğini ifade etti.

KARİYER BASAMAKLARINDA PERFORMANS KRİTERİ

MEB zaten uzman olan öğretmenler için performans değerlendirme sistemi sonuçlarına göre başöğretmenlik uzman öğretmenlik gibi ünvan vermeye hazırlanıyor...

En son yapılan uzman öğretmenlik sınavının MEB tarafından yapılmayacağını vurgulayan Yusuf Tekin, MEB personelleri arasında bu tarz sınavlara dayalı öğretmen kariyer basamaklarının unvanlarının verilmeyeceğini açıkladı. Tekin her ortamda bu konuda görüşlerini net olarak belirttiklerini açıklarken yazılı sınava dayalı uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik unvanlarının verilmeyeceğinin altını çizdiğini vurguladı.

10 yıl önce yapılan test sınavı ile öğretmenlere uzman öğretmen ve başöğretmen unvanlarının verildiğini hatırlatan Müsteşar Yusuf Tekin, bu şekilde test sınava dayalı öğretmenlerin performanslarının değerlendirilerek unvan verilmesinin doğru olmadığını açıkladı.

Müsteşar Yusuf Tekin “kuşkusuz uzman öğretmen ve başöğretmen unvanı alan kişilerin bunları hakettiğini” ifade ederken öğretmenlerin performanslarının ölçülmesi uygulamasının aynı zamanda öğretmen kariyer basamakları içinde de kullanılacağını belirtti. Öğretmen kariyer basamakları kılavuzu yayınlandığında bu konuda sorulan soruların cevaplarının da verilmiş olacağının altını çizen Yusuf Tekin, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik uygulamasının devam edeceğini ancak bu unvanların verilmesinin sınavla değil öğretmen performans sistemi içerisindeki performans göstergelerine göre verileceğini ifade etti.

MEB daha önce "Performans değerlendirme sonuçları, öğretmenlere baş öğretmenlik ve uzman öğretmenlik gibi unvanların verilmesinde de bir kriter olarak değerlendirilebilecek. Bir öğretmenimiz başöğretmen veya uzman öğretmen unvanı alsa bile süreç içerisinde her yıl bu performans puanları yenilenecek." diye açıklama yapmıştı.

MEB, Performans sisteminde 5 kişinin görüşlerini esas alacak

Performans değerlendirme sonuçları, öğretmenlere baş öğretmenlik ve uzman öğretmenlik gibi unvanların verilmesinde de bir kriter olarak değerlendirilebilecek. Bir öğretmenimiz başöğretmen veya uzman öğretmen unvanı alsa bile süreç içerisinde her yıl bu performans puanları yenilenecek.

Öğretmenlere, 8 kaynak tarafından yapılacak değerlendirmelerin sonucunda “performans karnesi“ verilecek. 

İşte o 8 kaynak:  1) Okul müdürü 2) Müdür yardımcısı 3) Müfettiş 4) Okuldaki diğer çalışanlar 5) Zümre öğretmenleri 6) Öz değerlendirme 7) Öğrenci 8) Veli